×
 • Lajme
 • Lajme

  Tahiri i AAK-së: Hoti na ka siguruar që nuk flitet për Asociacionin në dialogun me Serbinë

  FrontOnline
  24 Shtator 2020

  Zëvendëskryeministri nga AAK, Besnik Tahiri, po konsideron se në dialogun me Serbinë, janë “tri fusha të minuara”, në të cilët Kosova duhet të ketë shumë kujdes.

  E para sipas tij është fizibiliteti mbi Ujmaninm, nga i cili proces siç thotë ai nuk duhet patur frikë, shkruan lajmi.net.

  E dyta, sipas Tahirit është Asociacioni, për të cilin ai thotë se është siguruar nga Hoti që nuk do të diskutohet.

  Teksa fusha e tretë e minuar sipas Tahirit është një dialog që nuk çon në marrëveshje finale, por vetëm në normalizim raportesh, e kjo sipas tij nuk guxon të ndodhë.

  Postimi i plotë:

  Rreth dialogut duhet të thuhet saktë se argumentet janë në anën tonë, duhet të kemi kujdes nga tri fushat e minuara: e para, si do të shkojë procesi i fizibilitetit për Ujmanin. Nuk kemi nevojë të kemi frikë. Fusha e dytë e minuar është asociacioni. Ne jemi siguruar nga kryeministri Hoti që nuk do të diskutohet, ne jemi të mbrojtur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese sa i përket asociacionit. Problemi i tretë është ideja që të mos shkohet në marrëveshje finale, por vetëm në normalizim të raporteve. Nuk duhet të pranojmë këtë normalizim, pasi që nuk ka asnjë efekt. /Lajmi.net/

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  Dyshja e “Duelit Sportiv”, Faruk Statovci dhe Liridon Leci raportohet se janë larguar nga klubet e tyre. Leci, përmes një postimi në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratës së emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak, i cili tha...
  Lajme25 Qershor 2024
  Gjykata Kushtetuese ka marrë vendin që të hedh poshtë vendimin e Qeverisë në lidhje me shkarkimin e anëtares së Bordit të Organit...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter Stano, në një konferencë për media edhe njëherë i është rikthyer sulmit terrorist në Banjskë që ndodhi më 24...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e Kosovës u ka dëshiruar mirëseardhje të gjithë bashkatdhetarëve që po vinë në Kosovë për pushimet verore. Bashkë me urimin e...
  Sport25 Qershor 2024
  Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas rrugëtimit të Kombëtares së Shqipërisë në EURO2024, i cili përfundoi mbrëmë pas humbjes nga...
  Sport25 Qershor 2024
  Fatkeqësisht, mbrëmë ishte fundi për kombëtaren shqiptare në Euro 2024. Shqipëria u mposht nga Spanja në xhiron e fundit të fazës së...
  Lajme25 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka uruar homologen e saj Natasha Pirc Musar, dhe popullin slloven për ditën shtetërore. Osmani tha...
  Lajme25 Qershor 2024
  Përparim Rama ka reaguar pasi asambleisti i VV’së në Prishtinë, Arianit Beqiri, u arrestua pasi, siç tha ai, protestoi kundër pagesës për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.