×
Etiketë: serbinë
Lajme27 Shtator 2020
Avokati i OVL të UÇK-së Tomë Gashi është deklaruar pas arrestimit të Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se kryetari dhe nënkryetari i OVL të UÇK-së nuk kanë...
Lajme26 Shtator 2020
Afër 400 milionë euro do t’i duhen Kosovës për të realizuar dy nga projektet infrastrukturore që bëjnë lidhjen mes Prishtinës dhe Beogradit. Autostrada e Paqes ‘Prishtinë – Merdare’, si dhe linja hekurudhore e relacionit po...
Lajme24 Shtator 2020
Ministrja e Drejtësisë dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla është takuar sot me ambasadorin britanik, Nicholas Abbott. Kryediplomatja kosovare, përmes një postimi në Facebook, tha se në këtë takim u diskutua për zhvillimet e fundit politike. “Shkëmbyem...
Lajme24 Shtator 2020
Bashkimi Evropian e ka bërë gati agjendën e raundit të radhës të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili është planifikuar të zhvillohet në tri takime në Bruksel gjatë javës së ardhshme. Xhavit Beqiri, këshilltar...
Lajme24 Shtator 2020
Zëvendëskryeministri nga AAK, Besnik Tahiri, po konsideron se në dialogun me Serbinë, janë “tri fusha të minuara”, në të cilët Kosova duhet të ketë shumë kujdes. E para sipas tij është fizibiliteti mbi Ujmaninm, nga...
Lajme24 Shtator 2020
Albulena Haxhiu nga Lëvizja Vetëvendosje e ka quajtur broçkull njoftimin e Kryeministrit Avdullah Hoti për shtyrje të mbledhjes së përbashkët të Qeverisë së Kosovës me Qeverinë e Shqipërisë. “Takimet që do të duhej të anulohen...
Lajme23 Shtator 2020
Deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu, ishte e ftuar këtë të mërkurë në emisionin “Frontal” në T7. Ajo diskutoi për shumë tema, deri sa fokusi kryesor ishte tek marrëveshja e arritur...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka deklaruar se për Serbinë “model për gjetjen e një zgjidhjeje politike” kur janë në pyetje raportet me Kosovën janë Marrëveshja e Daytonit e 1995-s, që i dha fund...
Lajme22 Shtator 2020
Të hënën është nënshkruar marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës për nxitjen e investimeve,e ku zyrtarët amerikanë kanë premtuar mbi 1 miliardë dollarë investime për projektin e “Autostradës së paqes”, hekurudhave dhe...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
I dërguari special i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell po qëndron për vizitë në Serbi. Ai pas takimit me presidentin Aleksandar Vuçiq, ka thënë se presidenti i SHBA-së Donald Trump ka shprehur dëshirën për...
Lajme19 Shtator 2020
Marrëveshja finale Kosovë-Serbi po shihet si vështirë e arritshme gjatë viti. Dallimet e mëdha ndërmjet dy shteteve po konsiderohen si rrugë e gjatë për të ardhur tek pika finale e njohjes reciproke. Përkundër intensitetit të...
Lajme18 Shtator 2020
Ministria e Jashtme Spanjolle ka paralajmëruar se mund ta konsiderojë njohjen e Kosovës në rast të një marrëveshjeje me Serbinë. Spanja do të ishte e gatshme të njihte Kosovën nëse kjo e fundit arrin një...
Lajme17 Shtator 2020
Deputetuja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Time Kadrijaj në seancën plenare të raportitimit të kryeministrit Hoti për dialogun me Serbinë, është shprehur se Kosova ka bërë një hap të madh me marrëveshjen e...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.