×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Strategjia e Suedisë po del të jetë efektive, mund t’i kenë dhënë fund Coronavirusit

  FrontOnline
  21 Shtator 2020

  Strategjia e Suedisë për imunitetin e tufës në luftën kundër koronavirusit, kohët e fundit ka marrë rezultate të mira, ndonëse është kritikuar nga shumica e ekspertëve botërorë.

  Megjithëse imuniteti i popullsisë është ende nën nivelin klasik të 60 përqindëshit, kjo mund të jetë e mjaftueshme për ta parandaluar në mënyrë efektive pandeminë e COVID-19 në Suedi, sugjeron një nga epidemiologët më të shquar danezë.

  “Ka indikacione se suedezët kanë fituar një nivel të imunitetit ndaj sëmundjes”, tha për “Politiken”, Kim Sneppen, profesor i biokompleksitetit në Institutin Nils Bohr në Kopenhagë.

  Suedia regjistroi 23 raste me koronavirus në një milion njerëz në ditë gjatë javës së kaluar, krahasuar me 61 raste në Danimarkë, shkalla e infeksionit e të cilave tanimë e ka tejkaluar kulmin e saj në prill.

  Në të njëjtën kohë, Sneppen ka pranuar se Suedia ka pësuar një normë vdekjeje shumë më të lartë sesa ajo që shënohej në Danimarkë – me gati 5,900 vdekje.

  “Ky është çmimi që ata e paguan. Nga ana pozitive, ata mund t’i kenë dhënë fund epidemisë tani”, tha Sneppen.

  Një studim i mëparshëm nga profesori Tom Britton i Universitetit të Stokholmit vlerësoi se pragu i imunitetit të plotë të tufës mund të ishte deri në 43% të popullsisë. Kjo përqindje është shumë më poshtë se shifrat klasike prej 60-70%, të pranuara në epidemiologji.

  Baza për këtë është supozimi se anëtarët më socialë dhe më aktivë të shoqërisë janë të parët që infektohen.

  Reese Paludan, profesor i biomjekësisë në Universitetin e Aarhus Soren, tha se gjithnjë e më shumë prova sugjerojnë se Agjencia Suedeze e Shëndetësisë mund të ketë pasur të drejtë kur vendosi të ndiqte një strategji që mundëson zhvillimin e kontrolluar të imunitetit.

  “Mund të pretendohet se ata zgjodhën zgjidhjen e duhur, por në fillim ata ishin të përgatitur dobët për strategjinë dhe nuk mund t’i mbronin të prekshmit e tyre,” tha Reese Paludan.

  Suedia, qasja e zhbllokuar e së cilës në një përpjekje për të arritur imunitetin e tufës është kritikuar nga ekspertë mjekësorë, politikanë dhe aktivistë, ka regjistruar pak më shumë se 88,000 raste të koronavirusit. Trajektorja e saj ngadalë është tërhequr nga numri më i lartë i rasteve të regjistruara në qershor.

  Në të kundërt, Danimarka regjistroi pothuajse 29,000 raste, gati tri herë më pak, por tani është në mes të një kërcimi të ri.

  Sidoqoftë, rreziku i shpërthimeve të reja në Suedi nuk mund të përjashtohet, kanë paralajmëruar epidemiologë të tjerë.

  Shkalla e vdekjeve në Suedi është niveli i pestë më i lartë në Evropë, por numri i infeksioneve të reja ka rënë vazhdimisht që nga kulmi i tij në fund të qershorit.

  Deri më sot, ka vetëm një duzinë pacientësh në kujdesin intensiv. Ky është një kontrast i fortë me vendet e tjera në Evropë që janë mbyllur plotësisht. /Express

  Petrol Company thyen rekordet me: çmimet, kualitetin dhe aktivitetet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Qershor 2024
  Pasi ka marrë zyrtarisht votimin e Kuvendit, Hristjan Mickoski ka zhvilluar një takim ceremonial me Talat Xhaferin, i cili i ka dorëzuar...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Të tjera
  Vip24 Qershor 2024
  Gabriela Arapi dhe Ilnisa Agoli janë përballur në “Top Arena” me njëra-tjetrën, ku janë sqaruar edhe për deklaratën që ka bërë ish-konkurrentja...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, priti sot në një takim lamtumirës ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Carin Lobbezoo. Në njoftimin e lëshuar...
  Lajme24 Qershor 2024
  Në fillim të këtij muaj patën filluar renovimet e sallës plenare të Kuvendit të Kosovës. E që nga ajo kohë nuk ka...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se nga e marta mund të ketë grevë të punëtorëve...
  Lajme24 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, rreth takimit të së enjtes të Nivelit të Lartë në Bruksel...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në Luksemburg, ka marrë pjesë në takimin e rregullt të Ministrave...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.