×
 • Lajme
 • Lajme

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës

  FrontOnline
  09 Gusht 2023

  Në komunën e Gjakovës, së fundi ka përfunduar projekti madhor i daljes së Ponoshecit-një iniciativë e rëndësishme e KEDS-it me qëllim të përmirësimit të infrastrukturës energjetike dhe jetën e konsumatorëve tanë të asaj ane.

  Plot 17 transformatorë të rinj janë vendosur në daljen e Ponoshecit. Ata shtrihen përgjatë daljes komplet të re e ndërtuar nga KEDS, ku janë vendosur edhe 580 shtylla të reja betoni të tensionit të mesëm.

  Kjo linjë e gjatë rreth 30 km, distribuon energjinë elektrike për më shumë se dhjetë fshatra të komunës së Gjakovës, nga Meja deri në Morinë.

  Dalja e Ponoshecit kap një shumë të përgjithshme investimi prej afër 630,000 euro dhe prej saj tashmë po përfitojnë më shumë se dy mijë banorë të asaj ane.

  Realizimi i këtij projekti është rezultat i përkushtimit të KEDS-it në përmirësimin e infrastrukturës energjetike të Kosovës, me qëllim të ofrimit të një furnizimi të qëndrueshëm dhe siguri në rrjet për konsumatorët. Projektet investive të KEDS-it po vazhdojnë së realizuari anembanë Kosovës.

   

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Grupi Parlamentar i AAK-së ka mbajtur konferencë për medie ku ka kritikuar Qeverinë për planifikim jo të duhur të buxhetit për vitin...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, tha se Qeveria Kurti është kundër fjalës së lirë, derisa ka përmendur deklaratat përçmuese të zyrtarëve të...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Të dielën do të mbahet seanca fillestare ndaj Naim Murselit, i cili dyshohet se ka organizuar vrasjen e bashkëshortes së tij, tashmë...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Mbrëmja e premte solli befasi të shumta në skenën e “Dancing With the Stars Albania”. Bukuroshja e dashur nga Kosova, Juliana Nura,...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka kujtuar ish-presidentin historik Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. “Sot e kujtojmë ditëlindjen...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Njëjtë si Selatin Kaçaniku, mendon edhe ekonomisti Imer Raci. Ai në një prononcim thotë se parat false destabilizojnë tregun e dëmtojnë ekonominë....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Vullkani Etna, më aktivi në Europë ka shpërthyer sërish. Në videot e publikuara në rrjete sociale, duken pamjet spektatolare të rrjedhjes së...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka takuar John Kerry, të Dërguarin e Posaçëm Presidencial i Shteteve të Bashkuara për çështje klimatike dhe...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Një person është gjetur pa shenja jete në fshatin Livoç të Gjilanit. I njëjti dyshohet se ka kryer vetëvrasje duke u hedhur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.