×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “S’jemi terroristë, dua të shkoj në shkollë”/ Afganët po vijnë nga Greqia në Shqipëri, ecin deri në 8 ditë në këmbë

  FrontOnline
  19 Shtator 2020

  Refugjatët që ikin nga kampet greke tentojnë të kalojnë në këmbë në Shqipëri e më pas drejt Malit të Zi.

  Dy familje afgane me tre fëmijë u kapën nga policia në Pogradec. Ata kishin ecur në këmbë për 8 ditë nga Greqia dhe policia i ndaloi ndërsa po shlodheshin në vendin e quajtur Enkelana. Një nga refugjatët, një vajzë adoleshente e dëshpëruar kërkon ndihmë.

  “Emri është Madis, po vijmë nga Greqia, Korça. Ne duam të shkojmë në një vend më të mirë, sepse duam të shkollohemi. Unë dua të shkoj në shkollë, jam shumë e re, kam nevojë të shkoj në shkollë, nuk dua para, as ushqim. Është shumë e vështirë. Policia na ka kapur, por ne nuk jemi terroristë”.

  Nëna e saj është tashmë në Tiranë dhe ajo kërkon të bashkohet me të. Refugjatët tentojnë të udhëtojnë në këmbë ose me mjete të ndryshme drejt Malit të Zi e më pas të ikin në vendet e Bashkimit Evropian. Policia kufitare i ka transportuan drejt Korçës ku ndodhet një qendër pritje për t’i rikthyer në Greqi.

  Big Brother VIP Albania në NimiTV
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Miliarderi Elon Musk është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2024 nga një deputet norvegjez, i cili vlerësoi pronarin e platformës X...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Për këdo që tashmë është mërzitur nga bota këtu dhe kërkon të eksplorojë hapësirën, NASA mund t’ju ndihmojë. Agjencia hapësinore po kërkon...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka ftuar shqiptarët kudo në botë që ta ruajnë dhe trashëgojnë gjuhën si pjesë thelbësore të identitetit...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e para të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes së Finaldën Antti Hakkanen e ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedoncin. Sipas njoftimit...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF ka kërkuar veprime të menjëhershme për trajtimin e rastit të vdekjes së katërvjeçares...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Deputeti Pal Lekaj, deklaroi se nuk i kujtohet nëse në mbledhjen e kryesisë së Kuvendit të mbajtur më 10 gusht 2016 ishte...
  Kronika21 Shkurt 2024
  Me urdhër të Prokurorisë Speciale (PS), Policia e Kosovës ka ndërmarr një aksion në shtatë lokacione të ndryshme të Kosovës, ku janë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.