×
Etiketë: Shkollë
Lajme27 Shtator 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar se në shkollën “Faik Konica” në Prishtinë katër arsimtarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, ndërsa mësimi në këtë shkollë do të kalojë në skenarin “C”, pra mësimin online...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Refugjatët që ikin nga kampet greke tentojnë të kalojnë në këmbë në Shqipëri e më pas drejt Malit të Zi. Dy familje afgane me tre fëmijë u kapën nga policia në Pogradec. Ata kishin ecur...
Lajme14 Shtator 2020
Gjysmë ore. Kaq zgjati rinisja e vitit shkollor zgjati në klasën e një shkolle fillore në Fosdinovo, në provincën e Massa të Italisë. Një vajzë e vogël mori përgjigjen e testit për Covid-19 ku kishte...
Lajme14 Shtator 2020
Vazhdojnë problemet në komunën e Kamenicës edhe në këtë vit të ri shkollor. Nxënësit të cilët kanë edhe mbështetjen e prindërve kanë bojkotuar procesin mësimor me arsyetimin se nuk duan që të transferohen në shkollat...
Lajme14 Shtator 2020
Vajzat e Kryeparlamentares së Kosovës, Vjosa Osmanit, sot kanë ditën e parë të shkollës, raporton Front Online. Binjaket e saj po e fillojnë klasën e parë nën përcjelljen e prindërve, të veshura në fustane dhe...
Lajme11 Shtator 2020
Zëvendësministri i Shkëncës dhe Arsimit, Xhavit Rexhaj për procesin e nisjes së mësimit që pritet të ndodhë të hënën në vendin tonë. Ndër të tjerash, ai ka thënë se janë duke u shqyrtuar edhe disa...
Bota/Rajoni08 Shtator 2020
Disa fëmijë dhe prindër pësuan lëndime pasi një makinë hipi në trotuarin jashtë një shkolle fillore në Londër. Sipas mediave britanike, policia e Wandsworth ka konfirmuar se një automjet u përplas me një ‘numër fëmijësh...
Bota/Rajoni04 Shtator 2020
Ndërsa miliona nxënës në Angli u kthyen në ambientet arsimore pas bllokimit, BBC shkoi në dy shkolla fillore në Luton, “Whitefield Primary Academy” dhe “Southfield Primary School”, për të zbuluar se si ndiheshin prindërit dhe fëmijët. Nuk...
Lajme21 Gusht 2020
Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Shpresa Rama paralajmëron se nëse nuk kthehen fëmijët në shkollë plan programet janë të pamundura të arrihen. Rama thotë se protokollet që janë diskutuar nga grupet punuese i...
Bota/Rajoni20 Gusht 2020
Kjo nuk është hera e parë që drejtuesit shtetërorë po ballafaqohen me dilemën nëse duhet të hapen shkollat ose jo gjatë periudhës së pandemive. Gjatë pandemisë së gripit së vitit 1918, edhe pse bota ishte...
Lajme19 Gusht 2020
Mikrobiologu Lul Raka ka thënë që rikthimi i nxënësve në shkolla mbetet njëri prej prioriteteve më të mëdha. Raka ka treguar se cilat kanë qenë propozimet që janë dhënë për rihapjen e shkollave, në Bordin...
Lajme17 Gusht 2020
Të gjithë nxënësit që kanë përfunduar klasën e nëntë nga e hëna do të mund t’u drejtohen shkollave të mesme për të aplikuar për regjistrim. Konkursi për pranimin e nxënësve shkolla të mesme do të...
Lajme26 Qershor 2020
Organizata joqeveritare “Voice of Roma, Ashkali and Egyptians in Kosovo” po synon të senzibiliozojë prindërtit që të bëjnë regjistrimin e fëmijëve të tyre në shkolla. Kjo kampanjë me moton “Edukimi është çelësi i suksesit” ka...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.