×
 • Lajme
 • Lajme

  Shtohen patrullimet e policisë në Karaçevë, që nga korriku nuk ka hyrje të xhandarmërisë serbe

  FrontOnline
  19 Shtator 2020

  Që nga 8 korriku nuk ka pasur hyrje të xhandarmërisë serbe ne fshatin Karaçevë të Kamenicës.

  Ishin befasuar kur kishin parë xhandarmërinë serbe tek futje në territorin e Kosovës.

  Gjithë kjo ngjarje kishte ndodhur 2 muaj më parë, ndërsa kamerat e sigurisë së një restoranti kishin kapur këto pamje.

  Por, që nga ajo kohë më forcat serbe nuk janë parë në këtë zonë.

  Këtë gjë e pohon Qamil Krasniqi, që është edhe pronar i këtij lokali.

  Krasniqi tregon që hyrja e xhandarmërisë ka ndikuar edhe tek biznesi i tij.

  Ndërkohë banorët këtu theksojnë faktin që nga ajo ditë patrullimet e policisë së Kosovës ,Njësisë Speciale dhe KFOR-it janë më të mëdha.

  Ish kryetari i Kamenicës, Shaip Surdulli thotë që prej rastit të tetë korrikut ka pas alarmim në të gjitha institucionet e vendit.

  Se është rritur siguria tek banorët e Karaçevës e thotë edhe Shefket Bërnjashi.

  Sipas tij, patrullimet e ushtrisë serbe patën ngjallur koxha frikë tek banorët.

  E për këtë çështje është diskutuar gjatë një ditë më parë në Kuvendin e Kosovës.

  Aty në interpelancë ishte Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu.

  Ndërkohë, opozita ka kritikuar ashpër ministrin Veliu për këto çfarë kanë ngjarë në këtë zonë.

  Fshati Karaçevë i Kamenicës është në zonën kufitare me shtetin e Serbisë.

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot mban mbledhje të jashtëzakonshme për shkarkimin e kryesuesit të Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. Karrigen e kësaj pozite, Front...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar aktualisht në Doha të Katarit. Ajo përmes një postimi në Facebook, ka thënë se...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka thënë se në vazhdimësi është punuar për përballjen me krizën energjetike dhe se masat e ndërmarra...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Oficerët doganorë kanë parandaluar tentim-kontrabandimin e pajisjeve elektronike në Vermicë. Sipas një komunikate për media, pas ndalimit të një autobusi, personi përgjegjës...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka pritur në takim Drejtorin Ekzekutiv të Institutit të Krimeve të Kryera gjatë Luftës në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka bërë thirrje që nesër (e mërkure) të protestohet kundër vendimit të Apelit për kthimin në...
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Ngrënia e disa ushqimeve mund të ndikojë në shëndetin e zemrës. Deri më tani, disa studime kanë treguar se një dietë e...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Deputetja nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, janë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Avni Kastrati, ushtrues detyre i drejtorit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se janë gati për të filluar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.