×
Etiketë: serbe
Bota/Rajoni01 Tetor 2020
Marrëveshja e Washingtonit, hapja e një zyre rajonale të Fondit të Zhvillimit të Korporatave (DFC) në Beograd dhe projektet e paralajmëruara të infrastrukturës mund të Wdihmojnë gjithashtu negociatat politike midis Beogradit dhe Prishtinës, qofshin ato...
Lajme01 Tetor 2020
Në tetor 1999 në fshatin Sankoc të Drenicës, gjatë pastrimit të terrenit nga njësiti i TMK-së, të Batalionit I “Ymer Alushani” të Brigadës 121 “Kumanova”, në njërën nga ish-bazat e shtabit komandues të ushtrisë serbe,...
Kronika30 Shtator 2020
Policia e Kosovës, ka reaguar ndaj shkrimeve në mediat serbe lidhur me një “tentim kidnapimi” të një të mituri në Obiliq. Njoftimi i policisë: Lidhur me informacionet e publikuara në mediat serbe, që sipas tyre,...
Lajme28 Shtator 2020
Arjeta Kelmendi, bashkëshortja e ish-pjesëtarit të UÇK’së, Qerim Kelmendit, i cili ishte gjetur pa shenja jete dhe i djegur në veturën e tij në shkurt të këtij viti, e ka përkujtuar burrin e saj përmes...
Lajme26 Shtator 2020
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kujtuar masakrën ndaj familjes Deliu në Abri të Epërme. Ai, përmes një statusi në Facebook, ka thënë se masakra në Abri të Epërme është një prej rreth 400 masakrave...
Lajme26 Shtator 2020
Sot gjatë ditës pjesëtarë të xhandarmërisë serbe janë parë afër territorit të Kosovës. Nga Policia e Kosovës për IndeksOnline kanë konfirmuar se , pjesëtarët e uniformuar të Serbisë, kanë qenë në piken 0 (zero) të...
Lajme26 Shtator 2020
Dyshohet se të premten (25.09.2020) pasdite, pjesëtarë të xhandarmërisë serbe janë futur sërish brenda territorit të Kosovës. Sipas faqes “Svirca” në Facebook, kësaj radhe ata janë xhiruar dhe fotografuar derisa ishin rreth 500 metra nga...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Kisha Ortodokse Serbe vazhdimisht është një instrument i nacionalizmit Serbo Madh dhe interesave perandorake ruse në Ballkan. Kështu thotë presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq në një intervistë për median kroate Jutarnji List. “Është më...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Aeroplani i rrëzuar mbi vendin e quajtur Loznica, në Serbi, është i Ushtrisë serbe. Sapo janë publikuar edhe fotografitë e para nga ky aksident tragjik ajror. Deri tani është e sigurt se piloti ka vdekur,...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Gjuriç, që njëherësh është edhe shef i delegacionit të Serbisë në dialog, në kuadër të nivelit të ekspertëve, ka thënë se të hënën do...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Raundi i radhës i dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i planifikuar të mbahet më 28 shtator në Bruksel është vënë në pikëpyetje për shkak të refuzimit të institucioneve të Prishtinës për të diskutuar për Asociacionin...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Kryeministri aktual i Malit të Zi, Dushko Markoviq, duke folur për herë të parë pas humbjes së mazhorancës së partisë së tij në zgjedhjet e 30 gushtit, deklaroi se Kisha Ortodokse Serbe ishte aktori politik...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Realizimi i njërës prej pikave më të rëndësishme të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë, e nënshkruar në Uashington, fillon sot në Serbi, me mbërritjen e delegacionit të Korporatës Financiare të...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.