×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kryeministri malazias: Priftërinjtë e Kishës ortodokse serbe na mallkuan

  FrontOnline
  22 Shtator 2020

  Kryeministri aktual i Malit të Zi, Dushko Markoviq, duke folur për herë të parë pas humbjes së mazhorancës së partisë së tij në zgjedhjet e 30 gushtit, deklaroi se Kisha Ortodokse Serbe ishte aktori politik kryesor, ku priftërinjtë e saj kanë mallkuar ata që do të votojnë për DPS-në në ligjëratat fetare.

  Duke folur për televizionin publik të Malit të Zi, Markoviq, deklaroi se Serbia ka ndërhyrë fort në zgjedhje, duke bërë një betejë për rrezikun e shenjtorëve.

  “Kisha pati mesazhe apo thirrje politike për mbrojtjen e shenjtorëve, domethënë kthimin e Malit të Zi në të ashtuquajturën botë serbe. Kjo rezultoi në një fushatë të pashembullt dhe ndërhyrje në punët e brendshme të Malit të Zi dhe procesin zgjedhor jashtë Malit të Zi, duke e vendosur Kishën Serbe si një aktor kryesor politik që jo vetëm që luftoi për shfuqizimin e ligjit për institucionet fetare, por gjithashtu përfshiu atë në procesin zgjedhor dhe formimin e koalicionit opozitar”, tha Markoviq.

  Kryeministri në detyrë shtoi se “ne kishim një situatë të pashembullt në botën moderne dhe nga disa media të huaja, ku Mali i Zi u etiketua si një vend që persekuton besimtarët dhe dëshiron të diskriminojë një komb”.

  Markoviç u tha kundërshtarëve të tij politikë të mos “bënin përpjekje” për  të shkarkuar apo ulur fuqinë politike të Presidentit Milo Gjukanoviq.

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një tërmet është regjistruar rreth orës 22:22 në Tiranë, i cili raportohet të ketë qenë i magnitudës 2.4 të shkallës Rihter Sipas...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një 15 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia greke pasi qëlloi me thikë një bashkëmoshatar të tij grek. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Janë pajisur me urdhër mbrojtës dy persona në Korçë, pasi që dy 52-vjeçarë kanë ushtruar dhunë ndaj tyre. Njëri ushtronte dhunë nga...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.