×
Etiketë: serbe
Lajme09 Shtator 2020
Sipas të dhënave të fundit, dy raste të reja me COVID-19  janë regjistruar në zonat e banuara me serbë në Kosovë, ndërsa tre persona janë shëruar. Këtë e bëri të ditur epidemiologja serbe, Desanka Novakoviq....
Lajme09 Shtator 2020
Yll dhe Ylber Bajraktari janë dy shqiptaro-amerikanët, që shkuan si refugjat lufte nga Kosova në SHBA, dhe shënuan ngritje të jashtëzakonshme në karrierë duke u futur në hierarkinë e Pentagonit dhe Departamentit të Mbrojtjes. Ndihma...
Lajme06 Shtator 2020
Marko Gjuriq, anëtar i delegacionit serb në dialog ka deklaruar të dielën në Bruksel se delegacioni i Serbisë, “me shtysë pozitive nga suksesi në Washington”, tani do të nxisë fuqishëm çështjen e zbatimit të marrëveshjes...
Lajme06 Shtator 2020
Kosova dhe Serbia do të takohen të hënën në nivel ekspertësh në Bruksel. Express mëson se në këtë takim do të hapet edhe tema e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.E hëna do t’i gjejë...
Lajme03 Shtator 2020
Në Uashington po vazhdon rundi i dytë i bisedimeve Kosovë – Serbi me ndërmjetësimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pas pauzës, në pjesën e dytë të bisedimeve, sipas mediave serbe, është bashkuar edhe e...
Lajme03 Shtator 2020
Ksenija Pavloviq-McAteer, korrospodentja e pavarur në Shtëpinë e Bardhë, ka thënë se është e vërtetë që në pikën 10 të dokumentit që iu dorëzua sot Aleksandar Vuçiqit në Washington, kërkohet njohja e pavarësisë së Kosovës....
Lajme03 Shtator 2020
Jo e vërtetë ishte reagimi Grenell ndaj mediave serbe.I dërguari i Posaqëm i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell ka demantuar mediet serbe që raportuar se presidentit serb, Aleksandër...
Lajme01 Shtator 2020
Kryeshefja e të ashtuquajturës administratë e Shkollave të Ministrisë së Arsimit të Serbisë për Kosovën Jasmina Dediq  ka thënë se mësimi në shkollat ​​ku mësojnë nxënësit serbë në Kosovë do të nis sot sot online....
Lajme30 Gusht 2020
Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabic nëpërmjet një opinioni të botuar në Jerusalem Post ka falënderuar Izraelin për mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës. Thotë se të dy vendet kanë histori të ngjashme dhe se 200 mijë...
Lajme29 Gusht 2020
Shoqata ‘Thirrjet e Nënave’ në Gjakovë , bën të ditur se më 30 gusht, në ditën ndërkombëtarë për persona të zhdukur, kërkon nga institucionet kombëtare dhe ndërkombëtare që të shtojnë vëmendjen dhe të përfundojnë sa...
Lajme28 Gusht 2020
Shefja e Administrimit të Shkollave të Ministrisë së Arsimit të Serbisë për Kosovën Jasmina Dediq, ka thënë se viti i ri shkollor në zonat e banuara me serbë në Kosovë do të fillojë më 1...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
Qeveria e Serbisë ka marrë vendim që të vendos masa të reja ndaj katër shteteve fqinje pas rritjes së numrit të infektuar me Covid 19. Qeveria ka prezantuar masa për udhëtarët nga vendet me një...
Lajme25 Gusht 2020
Drejtori i të ashtuquajturës “Zyra për Kosovën” në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, sot ka folur për takimin e 4 shtatorit që do të mbahet në Ëashington në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ai ka...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.