Bota/Rajoni

Shkon mbi 10 mijë numri i viktimave nga koronavirusi në Belgjikë

Shkon mbi 10 mijë numri i viktimave nga koronavirusi në Belgjikë
09:19 | 30 Shtator 2020

Belgjika, një nga vendet evropiane më i goditur nga koronavirusi, të mërkurën njoftoi se numri i të vdekurve nga pandemia kishte kaluar shifrën 10.000.

Gjatë kulmit të pandemisë në muajin prill, Belgjika regjistroi më shumë se 250 vdekje çdo ditë për rreth 10 ditë, sipas Institutit Sciensano.

Vendi, i cili ka një popullsi prej 11.5 milionë banorësh, ka raportuar për mbi 115.353 persona të infektuar me koronavirusin e ri. Të moshuarit në rreth 1.500 shtëpi kujdesi janë prekur veçanërisht nga pandemia, transmeton rel.

Që nga vera, kapaciteti i testimit është rritur, duke çuar në një rritje të mprehtë të numrit të rasteve pozitive të regjistruara, veçanërisht në shtator kur njerëzit u kthyen në punë dhe shkollë pas pushimeve verore.

Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online

Të tjera