×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA ndalon 9 dezinfektues dore: Kujdes, janë shumë të rrezikshme për jetën e njeriut!

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Administrata e Ushqimit dhe Barnave e ShBA-së (FDA) ka paralajmëruar amerikanët të ndalojnë përdorimin e disa dezinfektuesve të duarve pasi që ato mund të jenë toksike.

  Janë gjithësej 9 produkte, që janë prodhuar nga “Eskbiochem SA de CV”, me bazë në Meksikë dhe përmbajnë sasi të ndryshme të metanolit.

  Metanoli është një lloj alkooli që mund të jetë helmues nëse përthithet përmes lëkurës ose gëlltitet, shkruan Daily Mail.

  Covid-19: Distilleries could make hand sanitizer, but FDA forces …
  FDA thotë se ekspozimi ndaj sanitizatorit me bazë metanol mund të shkaktojë efekte anësore të tilla si të vjella, shikim të paqartë, verbëri të përhershme, konfiskime, gjendje kome, dëmtim të përhershëm të sistemit nervor apo edhe vdekje.

  Metanoli nuk është një përbërës i pranueshëm për sanitizuesit e duarve dhe nuk duhet të përdoret për shkak të efekteve të tij toksike, ‘tha FDA në një letër të botuar javën e kaluar.

  “Konsumatorët të cilët janë ekspozuar ndaj sanitizatorit të dorës që përmbajnë metanol duhet të kërkojnë trajtim të menjëhershëm, i cili është thelbësor për kthimin e mundshëm të efekteve toksike të helmimit me metanol.”

  FDA tha se testet zbuluan se linja “CleanCare No Germ” përmbante 28 përqind metanol ndërsa “Lavar Gel” përmbante 81 përqind të kimikateve toksike.

  Lista e produkteve të ndaluara:

  All-Clean Hand Sanitizer (NDC: 74589-002-01)

  Esk Biochem Hand Sanitizer (NDC: 74589-007-01)

  CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 75% Alcohol (NDC: 74589-008-04)

  Lavar 70 Gel Hand Sanitizer (NDC: 74589-006-01)

  The Good Gel Antibacterial Gel Hand Sanitizer (NDC: 74589-010-10)

  CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 80% Alcohol (NDC: 74589-005-03)

  CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 75% Alcohol (NDC: 74589-009-01)

  CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 80% Alcohol (NDC: 74589-003-01)

  Saniderm Advanced Hand Sanitizer (NDC: 74589-001-01

  Pompa e derivateve me çmimet më të lira në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Benjamin Netanyahu thotë se “asnjë presion” nga aleatët e Izraelit nuk do ta ndalojë qeverinë e tij që të vazhdojë luftën kundër...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...
  Sport20 Shkurt 2024
  Albin Berisha është një prej futbollistëve që u transferua nga Superliga e Kosovës në Rumani. Ish-sulmuesi i Ballkanit në fillim të këtij...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, vlerëson se Republika e Kosovës sot gëzon lirinë e demokracinë sepse minatorët e Trepçës i mbrojtën ato...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përmendur tre momente që sipas tij Turqia dhe presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan,  nuk do...
  Vip20 Shkurt 2024
  Meriton Mjekiqi në ditën e sotme ka prishur sfidën e ‘Vëllait të Madh’. Kjo pasi ai hyri në pishinë duke dënuar kështu...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.