×
Etiketë: kujdes
Lajme01 Tetor 2020
“Sot nis muaji tetor. i cili në të gjithë botën njihet si muaji i ndërgjegjësimit për rëndësinë e shëndetit të gjirit dhe për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit te gratë dhe vajzat”, kështu...
Lajme26 Shtator 2020
Komunat e Kosovës do të humbin 5.2 milionë euro, shkaku i vendimit të Ministrit të Pushtetit Lokal, Goran Rakiq, për shkëputjen e marrëveshjes tripalëshe në mes të kësaj ministrie, komunave dhe Helvetas Swiss Cooperation në...
Lajme26 Shtator 2020
Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh edhe pjesë e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Fatmire Kollçaku, në një intervistë për Front Online, ka deklaruar se Ministria e Shëndetësisë duhet të jetë shumë e kujdesshme...
Lajme25 Shtator 2020
Kryetari i Organizatës së Veteraneve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, sot është arrestuar nga Policia e EULEX-it. Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Teuta Haxhiu, ka thënë se është...
Lajme19 Shtator 2020
Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASh), iu bëjnë thirrje menaxhmentit të shkollave, mësimdhënësve, nxënësve, prindërve dhe kujdestarëve ligjorë për kujdes të shtuar në shkolla, në oborret e shkollave dhe në afërsi të tyre, në mënyrë...
Lajme14 Shtator 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se ka një ulje të rasteve të infeksionit, e po ashtu edhe rasteve spitalore. Por ai ka bërë thirrje që të vazhdojë respektimi i masave që të mos...
Lajme13 Shtator 2020
Drejtues të Ministrisë së Arsimit dhe institucioneve shëndetësore, kanë thënë se janë përgatitur që nesër të fillojë procesi mësimorë në shumicën e shkollave në Kosovë, derisa kanë kërkuar respektimin e masave, në mënyrë që mos...
Lajme12 Shtator 2020
Mikrobiologu Lul Raka ka thënë se masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19 duhet të respektohen në përpikëri. Shkollat do të hapen këtë të hënë. Mirëpo ka gjasë që jo të gjithë nxënësit do të...
Lifestyle11 Shtator 2020
Sistemi imunitar është thelbësor për shëndetin e organizmit. Gjumi i mjaftueshëm, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar. AgroWeb.org sjell të renditura ushqimet më të këqija për sistemin imunitar...
Lajme08 Shtator 2020
Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se java e dytë e muajit shtator do të kushtëzohet me mot kryesisht të qetë, me diell dhe vranësira të shpërndara. IHK bën të ditur se për shkak të...
Lajme06 Shtator 2020
Pushimet e menjëhershme nga plazhi në bjeshkë shpesh shoqërohen me mite nëse është e këshillueshme nga ana mjekësore. Mirëpo, internisti dhe kardiologu Gani Bajraktari thotë se kjo nuk paraqet asnjë problem. Sigurisht, ai thekson se...
Lajme02 Shtator 2020
Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm prindërit ë një fëmije nëntë muajsh të nacionalitet serb ishin drejtuar Klinikës së Otorinolaringologjisë në QKUK për të kërkuar ndihmë pasi që fëmijës së tyre i ka...
Lifestyle01 Shtator 2020
Lista e sëmundjeve që vijnë nga stili i pashëndetshëm i jetesës është pa dyshim shumë i gjatë. Po ashtu është edhe lista e ushqimeve të cilat bëhen shkak për zhvillimin e këtyre sëmundjeve Ndër sëmundjet...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.