×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Kini shumë kujdes: Këto ushqime po jua rrisin yndyrat në gjak dhe po vrasin në heshtje zemrën tuaj

  FrontOnline
  01 Shtator 2020

  Lista e sëmundjeve që vijnë nga stili i pashëndetshëm i jetesës është pa dyshim shumë i gjatë.

  Po ashtu është edhe lista e ushqimeve të cilat bëhen shkak për zhvillimin e këtyre sëmundjeve

  Ndër sëmundjet më të përhapura në botë, si diabeti apo problemet me kolesterolin shkaktohen pikërisht nga përditshmëria.
  Ushqimet që konsumoni çdo ditë apo aktiviteti fizik ndikojnë ngushtë në shfaqjen e sëmundjeve ose jo.

  Më problematiket janë sigurisht yndyrnat e këqija, pasi mund të jenë të vështira për t’u trajtuar dhe të rrezikshme

  Kolesteroli i lartë, me siguri e keni dëgjuar të përmendet shpesh pasi shkakton një sërë problemesh.

  Një nga problemet më serioze që kjo sëmundje shkakton është ngushtimi i enëve të gjakut, duke përkeqësuar kështu qarkullimin e gjakut.

  Qarkullimi i dobët i gjakut fillon dhe dëmton organet e tjera të trupit. Ngadalë organizmi krijon mundësitë për shfaqjen e sëmundjeve të tjera të rënda.

  Në këtë artikull të AgroWeb.org ju shpjegojmë ndër këshillat më të vlefshme të mjekëve për evitimin e kolesterolit të lartë dhe konsumimin e duhur të yndyrnave.

  Sasia e Duhur e Yndyrnave që Duhet të Konsumoni

  Mjekët prej kohësh ngrenë një diskutim mbi këtë çështje, se cila është sasia e duhur e konsumimit të ushqimeve dhe vlerave të tyre.

  Duke qenë se yndyra është e nevojshme në një sasi të caktuar për organizmin dhe shumë e dëmshme nëse e mbartni në sasi të mëdha, ekspertët ju sugjerojnë të ndiqni disa rregulla.

  Në një studim të vitit 2015 të cilit i referohet AgroWeb.org, ekspertët rekomandojnë jo më shumë se 300 mg yndyrna të shëndetshme në ditë.

  Kjo shifër është e ndryshme për personat që vuajnë nga sëmundje të zemrës me vetëm 200 miligramë, yndyrna të shëndetshme.

  Gjithsesi së fundmi këto shifra kanë ndryshuar sërish dhe jo me numra të tjerë, por me një guidë ushqimesh për t’u evituar plotësisht.

  Mjekët rekomandojnë ndërprerjen e menjëhershme të të gjithë ushqimeve që përmbajnë yndyrna të këqija.

  Këto të dhëna ndryshuar gjatë viteve, pas konfirmimit se yndyrnat e shëndetëshme nuk përbëjnë rrezik për organizmin.

  Këtu futen ushqimet natyrale me yndyrë si vaji i ullirit, arrorët, avokado apo banania.

  Përkundrazi ato natyralet ndihmojnë në balancimin e kolesterolit të mirë në gjak.

  Kolesteroli i mirë është i rëndësishëm në një sërë procesesh që trupit i duhen për të qenë i shëndetshëm.

  A Duhen Konsumuar Yndyrnat e Këqija?

  Me yndyrnat e këqija problemet nisin kur ju konsumoni më shumë se 10% të dietës tuaj, duke bllokuar kështu arteriet.

  Për një persona që konsumon rreth 2000 kalori në ditë, sasia e duhur e këtyre yndyrnave do të ishte 200 kalori, vetëm 22 gramë.

  Për personat që kanë një konsum normal të kalorive rreth 1500, kjo sasi do të ishte pak më e vogël, rreth 15 gramë në ditë.

  Mjekët thonë se edhe sheqeri luan një rol negativ në rritjen e kolesterolit dhe se konsumi i tij nuk duhet të jetë më shumë se 6 lugë çaji në ditë për gratë dhe 9 për burrat

  Në këtë sasi llogaritet edhe sasia e sheqerit të marrë nga ushqimet.

  Ushqimet Që Nuk Duhet të Konsumoni

  Ushqimet e pasura me yndryna janë shumë, pasi edhe yndyra nuk është gjithnjë një kërcënim për organizmin.

  Gjithsesi jo gjithnjë kjo është e vërtetë, disa ushqime duhen evituar të cilat AgroWeb.org jua rendit më poshtë.

  Mishrat e konservuar

  Ushqimet e skuqura

  Margarina

  Ushqimet që përmbajnë konservantë

  Ushqimet që kanë përmbajtje vajrash vegjetalë

  Duke mbajtur parasysh këto këshilla në mëndje mundohuni të evitoni çdo ushqim të shpejtë dhe jo të freskët.

  Jo vetëm sepse përmbajnë sasi të mëdha kolesteroli, por edhe kripërash apo sheqeri të cilat janë njëjtë të dëmshme për shëndetin.

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Lifestyle21 Prill 2024
  Humbja e një personi të afërt, ndarja nga jeta e prindërve, divorci nga partneri/ja, ndjesia e boshllëkut pas humbjes së punës…, të...
  Lifestyle21 Prill 2024
  Gripi është ende kërcënimi më i madh për shëndetin global dhe OBSH-ja i frikësohet përhapjes së një lloji të gripit të shpendëve...
  Lifestyle18 Prill 2024
  Marrja e suplementëve të acideve yndyrore omega-3 është e dobishme për shëndetin e organizmit. Megjithatë, përfitimi i të gjitha vlerave është në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.