Gjuha:
×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Qeveria kërkon kredi pesë vjeçare nga Banka Botërore për Pakon Emergjente

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar kërkesën për t’ia dërguar presidentit për autorizimin e Ministrisë së Financave për nënshkrimin e Marrëveshjes së Kredisë me Bankën Botërore për financimin e “Projektit emergjent Covid-19 për Kosovën”, raporton Front Online.

  Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka njoftuar se kredia do të jetë pesë vjeçare,  e cila, sipas ministres, do të ndihmojë vendin në mbulimin e Pakos Emergjente të mbetur dhe shpenzimeve, përfshirë edhe familjet që nuk kanë asnjë të ardhur.

  “Pjesa e kredisë do t’iu adresohet pakos emergjente të mbetur dhe familjeve që nuk kanë asnjë të ardhur dhe mbulimin e shpenzimeve. Kjo kredi do të jetë 5 vjeçare. Rekomandim nga presidenti që të nënshkruaj këtë kredi, kërkoj mbështetje”, ka thënë ajo./Front Online

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Ekonomi29 Maj 2023
  Partitë opozitare, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), kanë dhënë propozimet e tyre për pagën minimale....
  Ekonomi29 Maj 2023
  Mbi 400 mijë euro, rreth 70 mijë qytetarë i kanë marrë vetëm në fillim të këtij viti sipas Bankës Qendrore të Kosovës....
  Ekonomi27 Maj 2023
  Ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, konsideron se formimi i Fondit Sovran do të jetë projekt i dështuar dhe barrë...
  Të tjera
  Lajme03 Qershor 2023
  Protesta në komunat veriore, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, janë duke vazhduar edhe të shtunën e 3 qershorit. Sipas REL, situata në...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Për presidentin amerikan, Joe Biden, me marrëveshjen për rritjen e tavanit të borxhit të miratuar nga Kongresi “askush nuk mori gjithçka që...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, e konsideron situatën në veri si më të vështirën që nga paslufta. Si shkak i kësaj...
  Lajme03 Qershor 2023
  Njohës të rrethanave politik në vend u kanë bërë thirrje që institucionet që t’i dëgjojnë këshillat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Ish pilotët gjermane po trajnojnë pilotët kinezë me kontrata përmes kompanive me bazë në Seychelles, sipas raporteve nga Der Spiegel dhe ZDF....
  Lajme03 Qershor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, i ka kërkuar presidentes së vendit, Vjosa Osmani, që sipas tij, ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.