×
Etiketë: banka
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
Banka Botërore paralajmëroi se pandemia e koronavirusit mund t’i varfërojë 38 milionë njerëz në Azinë Lindore dhe në Paqësor. Pa veprime të shpejta të qeverive, “goditja e trefishtë” nga virusi, nga masat e izolimit dhe...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Kosovari asokohe 36-vjeçar qe arrestuar pas një grabitje në një degë bankare në Adlisëil pasi kishte arritur të arratisej për një kohë të shkurtër Policia e kantonit të Cyrihut pati arrestuar autorin e krimit pas...
Ekonomi23 Shtator 2020
Banka Botërore përmes raportit më të ri ka bërë të ditur se progresi kundër korrupsionit mund të arrihet edhe në kushtet sfiduese e të vështira edhe pse konstaton se në një kohë kur në përgjigje...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Dje u zbuluan disa dokumente sekrete, në të cilat thuhet se disa nga bankat më të mëdha në botë kanë ndihmuar kriminelë të ndryshëm të lëvizin paratë e krijuara nga aktiviteti kriminal për rreth dy...
Ekonomi18 Shtator 2020
Në Uashington D.C, Ministrja e Financave Hykmete Bajrami bisedoi me Bankën Botërore për thellimin e bashkëpunimit me Kosovën Në kuadër të vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka...
Bota/Rajoni31 Gusht 2020
Banka më e madhe daneze ka mbledhur një shumë të tepërt të borxhit të 106.000 klientëve për shkak të një gabimi në sistemin IT. "Për shkak të një gabimi në të dhëna, Danske Banka ka...
Lajme28 Korrik 2020
Në takim u diskutua për projektet aktuale të Bankës Botërore në Kosovë si dhe për projektet e reja që pritet të realizohen në tri vitet e ardhshme. Ministrja Bajrami e njoftoi Paolucci me punën e...
Banka16 Korrik 2020
Banka Qendrore Evropiane (BQE) u kërkoi liderëve evropianë të ndihmojë ekonominë duke gjetur pajtim për një fond që do të mbështeste rajonet më të goditura nga pandemia e COVID-19, sëmundjes që shkaktohet nga koronavirusi i...
Banka16 Korrik 2020
Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, sot ka zhvilluar një takim virtual me drejtorin e ri të Bankës Botërore për Kosovë, Massimiliano Paolucci, me të cilin ka diskutuar lidhur me situatën e krijuar...
Bota/Rajoni12 Korrik 2020
Banka Botërore vlerësoi se në Ballkanin Perëndimor, nëse qeveritë nuk do të vendosin masa të caktuara, kriza e koronavirusit ‘do të dërgojë’ të paktën 400,000 njerëz në varfëri, dhe nëse zgjat më shumë, edhe 950,000...
Banka07 Korrik 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Fehmi Mehmeti ka zhvilluar takim virtual me drejtorin e ri të Bankës Botërore për Kosovë dhe Maqedoni të Veriut, Massimiliano Paolucci. Në komunikatën për media të lëshuar...
Ekonomi02 Korrik 2020
Banka Qendrore e Kosovës, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Amerikane kanë koordinuar propozimet për rimëkëmbjen ekonomike. Në kuadër të takimeve të rregullta me qëllim të koordinimit të propozimeve të përbashkëta për rimëkëmbjen ekonomike pas...
Lajme30 Qershor 2020
Kosova është përmirësuar në shumë fusha të kapacitetit të sigurisë kibernetike dhe ka një kuptim gjithëpërfshirës të mangësive ekzistuese dhe mundësive për ndërtimin e kapaciteteve në vitet e fundit, thotë raporti i ri i vlerësimit...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.