×
 • Lajme
 • Lajme

  Përplasja Presidencë – Kryeministri për dialogun, si iu përgjigj Hoti nga Brukseli këshilltarit të Thaçit

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Në zyrën e presidentit nuk u ndanë të kënaqur me rikthimin e Kosovës në tavolinë të bisedimeve, derisa, i pari i shtetit po përballej me prokurorët në Hagë, pas dyshimeve që ka kryer krime të luftës. Megjithatë, deklaratat e këshilltarëve të presidentit Hashim Thaçi nuk i kanë bërë përshtypje ekzekutivit. Kreu i Qeverisë, Avdullah Hoti tha dje nga Brukseli se ai është përfaqësues i shtetit në bisedime.

  Derisa presidenti, Hashim Thaçi për të katërtën ditë me radhë po jepte dëshminë e tij para prokurorëve të Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë, kreu i ekzekutivit Avdullah Hoti po rikthente Kosovën në tavolinë të dialogut me Serbinë, pas dy vitesh pauzë.

  Krejt ky proces, i paraparë të niste me ndërmjetësimin amerikan në Uashington mbeti në gjysmë kur ZPS’ja njoftoi për propozim aktakuzën ndaj presidentit. Që nga atëherë, dialogu ka vazhduar virtualisht e dje drejtpërdrejtë në mes të kreu të Serbisë, Aleksandër Vuciq dhe kryeministrit Hoti.

  Një gjë e tillë ka ngritur reagimin e presidencës. Këshilltari i Thaçit, Adil Behramaj pak orë para se të niste takimi Hoti – Vuçiq në Bruksel e ka akuzuar kryeministrin e Kosovës se po shkon në bisedime pa koordinime paraprake.

  Sipas këshilltarit të presidentit, kësaj radhe për dallim nga ç’kishte ndodhur kur ishin përgatitur për në SHBA, Hoti nuk e kishte marrë as mundin që të shkonte ta takonte presidentin për proceset.

  “A e dini kush pse ka shkuar sot Avdullah Hoti në Bruksel dhe çfarë po kërkon atje? Pa mandat të Kuvendit. Pa unitetit dhe konsensus politik. Pa platformë të dialogut. Pa transparencë publike. Pa grupin e ekspertëve. Pa koordinim dhe pëlqim të partnerëve qeverisës. Avdullah Hoti nuk mund ta përfaqësojë as LDK-në, se lëre më Kosovën. Si i vetëm nuk e përfaqëson dot as fshatin e tij! Në ditën kur presidenti i vendit po intervistohet për shpifjet e regjimit serb, Avdullah Hoti ka zgjedhur t’i zgërdhihet Vuçiqit në Bruksel. Ky paska qenë ekipi i unitetit për të cilin na fliste”, ka shkruar ai.

  Kësaj deklarate që doli nga zyra e presidentit iu janë përgjigjur dje krerët e ekzekutivit. Kryeministri Hoti nga Brukseli foli shkurt kur u pyet për këtë çështje. Ai tha se përfaqëson Kosovën e është koordinuar me partnerët e koalicionit.

  “Unë përfaqësoj Kosovën në bisedime së bashku me partnerët e koalicionit, duke e mbajtur plotësisht të informuar gjithë spektrin politik në Kosovë”, tha dje Hoti.

  Numri dy në Qeveri, Besnik Tahiri përmes një mesazhi që ka shpërndarë në Facebook tha se Hoti nuk ka shkuar për të bërë udhëtim të qejfit në Bruksel.

  “Në secilin moment që Kosova i ka ikur tavolinës ka humbur. Po ashtu, të gjithë̈ ata që frymojnë̈ dhe mendojnë̈ shqip janë me përfaqësuesin legjitim të këtij populli që është në Bruksel, pra me z. Avdullah Hoti. Pra, janë dy procese të ndara: kë e përfaqëson; si e përfaqëson. Këto janë dy tema politike që duhet të trajtohen. Secila tendencë për t’i dobësuar, z. Thaçi në Hagë e z. Hoti në Bruksel, është dëmtim drejtpërdrejt i interesit kombëtar shqiptar të Republikës së Kosovës”, ka thënë ai, raporton Express.

  Kreu i shtetit, Hashim Thaci dhe kryeministri Avdullah Hoti kishin mbajtur takime për t’u koordinuar në takimin e Uashingtonit. Pasi që i njëjti dështoi pas propozim – aktakuzës, tashmë Hoti si kryeministër i shtetit është duke përfaqësuar vendin në bisedime e konferenca.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka bërë të ditur se mbi 200 mijë rezident janë të regjistruar në Kosovë, dhe mbi...
  Lajme15 Prill 2024
  Ka filluar ceremonia e pritjes se liderëve botëror nga Presidentja Vjosa Osmani, të cilët do të marrin pjesë në Forumin Ndërkombëtar për...
  Lajme15 Prill 2024
  Avokati Cedomir Stojkoviq ka thënë se do t’i kërkojë Francës që të mos ia shesin aeroplanët “Rafale” Serbisë. Pasi dje e kritikoi...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...
  Lajme15 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar vëllezërit Shkelzenin dhe Enverin në përvjetorin e përjetësimit. Haradinaj ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.