×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Biznes

  Pas kufizimit të punës nga Qeveria e Kosovës, sektori i gastronomisë shpalos disa kërkesa

  FrontOnline
  14 Korrik 2020

  Qeveria e Kosovës ka miratuar disa vendime për masat që do të ndërmerren në funksion të luftimit dhe parandalimit të pandemisë COVID-19.

  Në kuadër të këtyre masave është paraparë që të kufizohet orari i punës për sektorin e gastronomisë.

  Lidhur me këtë, afaristi Dekorim Sahiti ka thënë se ky vendim, ka ulur qarkullimin e këtyre bizneseve deri më 70 për qind.

  “Duhet dini se masat që janë vënë e kanë ulur qarkullimin deri më 70 për qind, ndërsa kostot janë të njëjtat… Paguajmë qiranë e njëjtë, punëtorët, furnitorët me çmimet siç kanë qenë… Është e papërballueshme dhe shkatërruese të vazhdojmë tutje pa ndihmën e shtetit! Andaj, duke qenë të vetëdijshëm për kapacitetin e shtetit tonë dhe koshient se ky vit nuk do jetë vit i fitimit por i mbijetesës”, ka shkruar Sahiti.

  Ai më anë të një shkrimi në Facebook, ka treguar se cilat janë kërkesat e këtij sektori.

  “Kërkojmë nga ju që të na ndihmoni të paktën në disa pika: pagesën e gjysmës së qirasë deri në muajin tetor; mbështetjen me pagesën prej 170 euro për punëtorë dhe pjesën tjetër ta mbulojmë ne; shtyrjen e kësteve të kredive biznesore pa gjobë; marrjen e kredive të buta me 1.5 për qind interes me kamatë afatgjate; uljen e TVSH-së më 8 për qind deri më janar 2021; dhe zgjatjen e orarit të punës deri në orën 23:00-24:00 me masa të njëjta dhe duke respektuar distancën pa tolerancë”, përfunduar ai.

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...
  Lajme01 Mars 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka paraqitur konkluzionet e tryezës të sotme për gjendjen...
  Lajme01 Mars 2024
  Atilla Kardesh, ish-burri i ish-miss Kosovës, Drenusha Latifi, është intervistuar nga policia në cilësinë e të dyshuarit, pasi i njëjti ka shkelur...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Lajme01 Mars 2024
  Në gjykimin ku Milorad Gjokoviq po akuzohet për krime lufte, dëshmitarët Shaban dhe Selman Gashi, të premten kanë deklaruar se në vitin...
  Sport01 Mars 2024
  Jose Peseiro, i cili çoi Nigerinë në finalen e Kupës së Kombeve të Afrikës, e ka lënë detyrën pas njëzet e dy muajsh. ...
  Lajme01 Mars 2024
  Ministri i Financave ka njoftuar se gjatë muajit shkurt janë regjistruar mbi pesë mijë të punësuar të rinj. Sipas Muratit kjo ka...
  Lajme01 Mars 2024
  Rusia nuk dëshiron që procesi i dialogut Kosovë-Serbi të përfundojë me sukses sipas projekteve të Perëndimit, thotë një raport i publikuar më...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.