Lajme

Pacolli e zbulon qëndrimin e tij për pamjen e xhamisë së re

Pacolli e zbulon qëndrimin e tij për pamjen e xhamisë së re
12:45 | 22 Korrik 2020

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka reaguar rreth zhvillimeve të fundit të ndërlidhura me fillimin e nërtimit të xhamisë së re në qendër të Prishtinës.

Ai përmes një statusti në Facebook ka shkruar se askush nuk duhet të shqetësohet për ndërtimin e xhamisë, derisa ka falënderuar Turqinë për donacionin.

“Ne duhet të jemi mirënjohës Turqisë dhe donatorëve tjerë për gjestin e tyre. Kosova është një shembull për botën kur bëhet fjalë për tolerancë fetare e diverzitet etnik e demografik”, ka shkruar ai

“Xhamia e Re, Askush nuk ka arsye të shqetësohet për ndërtimin e xhamisë se re në Prishtinë.Arkitektura e saj është shprehje e ndjenjave kulturore e fetare të shumicës së popullatës të besimit Islam të vendit.Ne duhet të jemi mirënjohës Turqisë dhe donatorëve tjerë për gjestin e tyre. Kosova është një shembull për botën kur bëhet fjalë për tolerancë fetare e diverzitet etnik e demografik.Le të vazhdojmë të jemi kështu”, ka shkruar Pacolli.

Ky postim i Pacollit ka ardhur pas protestës së organizuar sot kundër ndërtimit të Xhamisë.

Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021

Të tjera