×
 • Lajme
 • Lajme

  OBSH: Mbyllja e kufijve nuk është zgjidhje, ndaj COVID masa shëndetësore

  FrontOnline
  27 Korrik 2020

  Ndalimi i udhëtimeve ndërkombëtare është një masë që nuk mund të qëndrojë në fuqi pafundësisht. Kështu ka deklaruar Organizata Botërore e  Shëndetësisë, e cila ka nënvizuar se COVID-19 mund të luftohet vetëm duke zbatuar masat shëndetësore.

  Një rritje e rasteve të infektimit e verifikuar në javët e fundit në mbarë botën ka detyruar disa shtete që të rivendosin kufizimet e udhëtimeve, me shpresën se kështu do të frenojnë përhapjen e epidemisë.

  Doktor Mike Ryan, shef i programeve të emergjencës pranë OBSH-së, ka nënvizuar se është e pamundur që vendet t’i mbajnë kufijtë mbyllur në të ardhmen.

  “Do të jetë thuajse e pamundur për vendet t’i mbajnë kufijtë e tyre të mbyllur në të ardhmen. Kjo, pasi ekonomitë duhet të hapen, njerëzit duhet të punojnë dhe tregtia të rifillojë”, ka deklaruar Ryan.

  Ndërsa drejtori i përgjithshëm i OBHS-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi se vetëm duke iu përmbajtur në mënyrë strikte masave shëndetësore bota do të mund ta menaxhojë pandeminë.

  “Kjo është hera e gjashtë që është shpallur një emergjencë shëndetësore globale, por është edhe më e rënda. Aktualisht në OBSH janë raportuar mbi 16 milionë raste infektimi dhe mbi 640 mijë vdekje dhe epidemia vazhdon të përhapet me shpejtësi. Në 6 javët e fundit numri i rasteve është thuajse dyfishuar”, ka theksuar Ghebreyesus.

  Kreu i OBSH-së shtoi se shpreson që vendet e prekura nga COVID-19 do të bëjnë më shumë përpjekje që qytetarët e tyre të mbajnë maskën mbrojtëse dhe të shmangin grumbullimet.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Lajme20 Qershor 2024
  Komuna e Prishtinës ka reaguar ndaj pretendimeve për nisje të hetimeve nga Prokuroria Speciale për kontratën me Shërbimin e Arkitektit të Kryeqytetit....
  Lajme20 Qershor 2024
  Është zhvilluar takimi vjetor me Suedinë, në të cilin u diskutua për kontributin e Suedisë në zhvillimin e Kosovës, pasqyrën e strategjisë...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Kosova tash ka Observator dhe Planetarium Kombëtar, me teleskopin diellor më të madh në Evropën Lindore....
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Departamenti i Krimeve të Rënda i Prokurorisë Themelore në Prizren, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve B.B., dhe B.K., për shkak të...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osman është takuar me homologen e saj sllovene, Natasha Pirc-Musar, në margjinat e Samitit të Paqes për Ukrainën që u...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidenti Bajram Begaj zhvilloi sot në Berlin një takim me përfaqësues të mërgatës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme në fusha të...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ish-deputeti i LDK-së, Shkumbin Gashi dhe Sylë Balaj janë liruar nga akuza për keqpërdorim me vota për zgjedhjet e shkurtit 2021. Sipas...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohen më 26 qershor në Bruksel. Lajmin për takimin...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ka dështuar mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me nivelin e menaxhimit të marrëdhënies së punës të anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.