×
Etiketë: shëndetesore
Lajme01 Tetor 2020
Me dhjetëra punëtorë teknikë të Spitalit të Përgjithshëm të Pejës po protestojnë sot para këtij institucioni. Ata po shprehën të indinjuar për mos marrjen e shtesave prej 300 eurove. Në personelin mbështetës hynë administrata, recepsionistët,...
Bota/Rajoni27 Shtator 2020
Italia pritet të shtyj deri më 31 dhjetor 2020 gjendjen e emergjencës kombëtare shëndetësore për shkak të pandemisë Covid-19. Vendimi ende nuk është zyrtar por burimet qeveritare kanë përcjellë për mediat lajmin se shumë shpejt...
Lajme27 Shtator 2020
Ushtruesi i detyrës së drejtorit të përgjithshëm të Shërbimit Spitalor, Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, ka vizituar sot infermierin që u ther me thikë dje në QKUK. Kështu ka bërë të ditur SHSKUK përmes...
Lajme27 Shtator 2020
Për shkak të pandemisë, edhe në Klinikën e ORL-së janë reduktuar shërbimet shëndetësore. Drejtori Thaçi ka treguar se kanë respektuar urdhëresat e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, andaj edhe është bërë reduktimi i punëtorëve dhe...
Lajme23 Shtator 2020
Të martën në mbrëmje disa policë të Prizrenit u detyruan të shtien me armë zjarri ndaj Besnik Shalës i njohur me nofkën “Qorri” duke e lënë të vdekur. Deri te kjo erdhi pasi i ndjeri...
Lajme22 Shtator 2020
Sindikata e Infermierëve të Kosovës pritet të mbajë sot konferencë për media para Klinikës së Kirurgjisë në orën 15:30. Kjo konferencë do të mbahet pas një takimi konsultativ që do ta ketë kjo sindiktaë me...
Lajme17 Shtator 2020
250 pacientë janë të hospitalizuar në QKUK dhe spitale rajonale. Siç bëhet e ditur nga Ministria e Shëndetësisë, 146 prej tyre janë të konfirmuar me COVID-19. Nga ta, 5 janë me respiratorë dhe 11 me...
Lajme16 Shtator 2020
Sindikata e infermierëve, mamive dhe profesionistëve të tjerë shëndetësorë të Kosovës kanë protestuar, pasi që kërkesat e tyre nuk u plotësuan nga ana e Qeverisë së Kosovës. Kryetari i Sindikatës së Infermierëve, mamive dhe profesionistëve...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Qeveria e Emirateve të Bashkuara Arabe tha se ka miratuar përdorimin e një vaksine kundër coronavirusit te punonjësit shëndetësorë, pas testimeve të suksesshme klinike. Ministri i Shëndetësisë, Abdul Rahman Mohammed Al Oweis, tha se vaksina...
Lajme14 Shtator 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se Grupi punues po vazhdon punën për hartimin e Ligjit për sigurimet shëndetësore. Përmes një postimi në Facebook, Zemaj tha se së bashku me anëtarët e Bordit Drejtues...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Gjendja shëndetësore e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny, është përmirësuar dhe ai tani është në gjendje të flasë, raportojnë Der Spiegel dhe mediat tjera. Lideri opozitar, 44-vjeçar, është duke u trajtuar në një spital në...
Lajme08 Shtator 2020
Sabrie Ahmeti, kryeinfermiere në Klinikën e Neonatologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), është trajnuar gjithsej një ditë, që të përkujdeset për pacientët me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Dhe pastaj, ajo është...
Lajme07 Shtator 2020
Mantel-bardhët e QKMF-së në Ferizaj edhe tash kur kanë arritur gjysmë viti angazhimi të pandërprerë në luftë kundër virusit COVID-19, nuk ndiejnë lodhje. Sistemi i menaxhimit të kësaj situate nga QKMF, po funksionon me kapacitet...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.