×
 • Lajme
 • Lajme

  Nga nesër në Aeroportin e Prishtinës duhet të shkoni 3 orë para fluturimit

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, sot është takuar me kreun e Agjencisë së Aviacionit Civil të Kosovës, Bujar Ejupin, dhe përfaqësuesit e Aeroportit “Adem Jashari”, me të cilët ka diskutuar për masat e marra nga këto institucione para fillimit të fluturimeve më 28 qershor.

  Abrashi në një njoftim në profilin e tij ka thënë se në takim është siguruar nëse janë marrë të gjitha masat siç rekomandon manuali anti-covid i Ministrisë së Shëndetësisë.

  “Sot prita në takim të përbashkët drejtorin e AACK, Bujar Ejupi si dhe përfaqësues të ANP “Adem Jashari”, Gökmen Aritay dhe Uran Vela. Diskutuam për rifillimin e fluturimeve ajrore duke u siguruar se janë ndërmarr të gjitha masat sipas Manualit për mbrojtje nga përhapja virusit COVID-19 të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë”, ka shkruar Abrashi.

  Ai ka përmendur edhe kushtet e reja që do të praktikohen që nga dita e nesërme.

  “Nga nesër fillojnë fluturimet ajrore, me disa masa shtesë si:

  1. Pasagjeret duhet të jenë në Aeroport 3 orë para fluturimit

  2. Matja e temperaturës do të bëhet për te gjithë pasagjerët, që hyn ne terminal

  3. Përdorimi i kabinetit për dezinfektim në hyrje të terminalit.

  4. Masa shtesë të Policisë, Doganës, MSH-së;”, shkruan Abrashi.

  Gjitashtu ai ka thënë se me përfaqësuesie te Aeroportit ka diskutuar  edhe për investimet në transportin ajror, hapjen e linjave të reja, programet nxitëse, liberalizimin e tregun për ofruesit e shërbimeve në Aeroport etj.

  “Do të angazhohemi të kemi më shumë linja ajrore dhe me çmime më të ulta.Shihemi nesër ne Aeroport”, ka përfunduar Abrashi./Express/

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha se Kosova dhe Serbia nuk mund të përparojnë në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Inspektorët e Tregut të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë gjatë inspektimeve të rregullta në terren kanë evidentuar produkte të cilat në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, bashkë me nënkryetaren e kësaj partie, Vlora Çitakun, takuan të dërguarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka pritur në takim emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. LDK ka njoftuar se në takim...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka shkuar për ngushëllime të familja e Shkumbin Hebibaj, që vdiq dje pasi u godit nga një...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Financave Hekuran Murati ka thënë se në vitin 2023 është lidhur me internet ‘broadband’ fshatin e fundit të mbetur. Kështu,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.