×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Nga java e ardhshme, Franca e bën të detyrueshme vendosjen e maskës

  FrontOnline
  16 Korrik 2020

  Kryeministri i Francës, Jean Castez, tha se nga java e ardhshme, veshja e maskave në ambiente të mbyllura do të jetë e detyrueshme, si masë për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

  Një ditë më herët, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se ky detyrim do të hyjë në fuqi nga 1 gushti.

  Por, Castex i tha të enjten Senatit francez se afati është zhvendosur përpara, pas sugjerimeve se gushti mund të jetë vonë.

  Në rajonin veriperëndimor të Farncës, Majene, urdhri hyn në fuqi prej sot, për shkak të shqetësimeve për rritjen e numrit të rasteve me koronavirus.

  Deri më tani, në Francë, veshja e maskës ka qenë e obligueshme në transport publik dhe aty ku distanca fizike ka qenë e pamundur.

  Franca është në mesin e vendeve më të prekura në Evropë nga koronavirusi.

  Mbi 210,000 njerëz janë infektuar atje, ndërsa mbi 30,000 kanë vdekur.

  Në gjithë botën, koronavirusi ka prekur mbi 13.5 milionë njerëz.

  Prej tyre, mbi 584,000 kanë vdekur, ndërsa mbi 7.5 milionë janë shëruar.

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim në Facebook për samitin Ukrainë-Evropa Juglindore që u mbajt ditën e sotme në Tiranë. “Një...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Gjatë qëndrimit në Belfast të Irlandës Veriore, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjithashtu vizitoi shkollën Nettlefield, për të parë nga afër dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  “Fitorja e Ukrainës është fitore e Evropës!”. Kështu ka thënë presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas samitit për Ukrainën që u mbajt...
  Vip28 Shkurt 2024
  Partnerja e Kanye West, Bianca Censori mund të përballet me burg ose një gjobë prej 15,000 euro pasi theu ligjin e ekzibicionizmit...
  Vip28 Shkurt 2024
  Çifti i krijuar në “BBVK”, Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj po vazhdojnë romancën edhe pas daljes nga ky format. Mirëpo, duket se...
  Sport28 Shkurt 2024
  Amir Rrahmani ka gjetur golin e radhës në Serie A. Kapiteni i Kosovës shënoi golin e barazimit për Napolin në ndeshjen ndaj...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.