Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Murati: 1.3 milionë euro në vit i “fshinë” Akademia e Shkencave dhe Arteve nga buxheti i shtetit – ka ardhë koha të rimendohet ekzistimi i këtij institucioni

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati, ka thënë se Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës për një vit i merr 1.3 milionë euro nga buxheti i shtetit.

  Murati ka thënë se “Produkti më me nam që ka dalë nga kjo akademi në 20 vitet e fundit është vlerësimi që pati dhënë se, Kosova nuk humbë tokë nëse ratifikohet demarkacioni me Malin e Zi”.

  “Përderisa akademitë e shteteve fqinje bëjnë plane si ta zgjerojnë territorin, kjo e jona pat dhanë izë me e tkurrë edhe këtë pak territor që kemi. Ec e bjeri në fije”, ka thënë ai në një postim në Facebook.

  Deputeti ka thënë se ka ardhë koha të rimendohet ekzistimi i këtij institucioni.

  “Konsideroj që ka ardhë koha me e rimendu ekzistimin e një institucioni të tillë ku kriter për të qenë anëtar vetëm shkenca nuk është”.

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.