Bota/Rajoni

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë niset për në Liban, diskutohet për fëmijët shqiptarë në kapet e Sirisë

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë niset për në Liban, diskutohet për fëmijët shqiptarë në kapet e Sirisë
17:33 | 22 Shtator 2020

Ministri i Brendshëm I Republikës së Shqipërisë, Sandër Lleshak është nisur për një vizitë zyrtare në Liban, ku do të takohet me homologun e tij, Mohammad Fahmi në Liban.

Vizita e Lleshat bëhet pas protestave të familjarëve dhe shoqërisë civile që kërkuan kthimin e të vegjëlve të mbetur në zonat e luftës, sidomos ata në kampet e Sirisë.

Alvin Berisha ishte rasti që bëri bujë nëntorin e kaluar. Djaloshi shqiptar ishte prej vitesh në kampin sirian e rasti i tij u përhap në media, gjë që bëri lëvizjen e autoriteteve për të sjellë të voglin në Shqipëri.

Në kampet e Sirisë gjenden qindra fëmijë shqiptarë që kanë mbetur të izoluar në zonat e luftës. Ata janë larguar së bashku me familjarët e tyre që janë nisur për të luftuar, por pas humbjes së prindërve, shumë prej tyre kanë mbetur vetëm.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera