Gjuha:
×
 • Sport
 • Sport

  Mavraj shkakton skandal në Gjermani, reagime të forta pasi fshiu Izraelin nga një hartë

  FrontOnline
  25 Korrik 2020

  Futbollisti shqiptar nga Kosova, Mergim Mavraj, i cili luan për ekipin e Guerter Furth ka shkaktuar një skandal në Gjermani pasi që në një postim në profilin e tij në Instagram ka publikuar fotografinë e një harte me mbishkrimin “Free Palestine” nga e cila ka fshirë Izraelin.

  Për një veprim të tillë Mavraj është kritikuar nga ekipi i tij, meqë kanë e kanë konsideruar një veprim antisemit.

  Publikimin e qendërmbrojtësit të ekipit gjerman e ka kritikuar ashpër historiani gjerman Jim Tobias me përshkrimin “ Fantazia me lule e asgjësimit”.

  Tobias thotë e kjo nuk është hera e parë që Mavraj bën veprime të tilla.

  E pas gjithë këtyre kritikave nga klubi dhe mediat, Mavraj e ka shlyer versionin e tij të hartës nga profili i tij zyrtar, megjithatë kjo nuk ka bërë që të zvogëlohet zemërimi në publik.

  Kanë reaguar edhe nga Komisioni Shtetëror Gjerman për Antisemitizëm.

  Ludwig Spanele ka thënë dje se është e frikshme që një lojtar i cili luan në Bungesliga II të publikoj një vizion të tmerrshëm të modelit të Lindjes së Mesme në Instagram, në të cilin sipas tij vihet në dyshim e drejta e Izraelit për të ekzistuar, shkruan Sueddeutche.de, transmeton Gazeta Express.

  Megjithatë Mavraj për  Nürnberger Nachrichten ka thënë se nuk është një antisemit.

  Nga një postim i tillë i Mavrajt është distancuar klubi Guerter Furth përmes njoftimi zyrtar.

  “Si një shoqatë, ne jemi për tolerancë, diversitet dhe barazi dhe jemi kundër diskriminimit, racizmit dhe përjashtimit, gjë të cilët e kemi shprehur në mënyrë të rregullt përmes fushatës Diversiteti fiton”, thuhet në këtë qëndrim të klubit gjerman.

  Lidhur me rastin është marrë edhe qendra për kërkime rreth antisemitizmit, RIAS në Bavari.

  “Me këtë grafikë, Mavraj duket se ka shprehur një dëshirë ku izraleitët ekspozohen ndaj antisemitizmit pa mbrojtje. E rrezikshme”, kanë thënë nga kjo qendër.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Sport29 Maj 2023
  Pas katër vitesh, Partizani rikthehet te titulli kampion në Superiore teksa të kuqtë mposhtën në shtëpinë e tyre, Teutën me rezultatin 2-0....
  Sport29 Maj 2023
  Kombëtarja e Italisë ka publikuar sot listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e muajit qershor. Skuadra e Roberto Mancinit përbëhet nga...
  Sport29 Maj 2023
  Luciano Spalletti ka konfirmuar se do të largohet nga posti i trajnerit të Napolit në fund të sezonit dhe se ai synon...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Lajme30 Maj 2023
  Në Dhomat e Specializuara në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Rasti ndaj Shalës do të nisë...
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.