×
Etiketë: gjermani
Lajme01 Tetor 2020
Javën e kaluar, qeveria gjermane ka publikuar të dhëna lidhur me numrin e shtetasve të huaj që jetojnë në Gjermani. Bazuar në këto të dhëna, numri i kosovarëve që jetojnë atje shkon në rreth 237...
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Autoritetet shëndetësore zvicerane kanë bërë të ditur se Zvicra ka rritje të dukshme të infeksioneve, por pavarësisht kësaj, situata është e mirëmenaxhuar, transmeton albinfo.ch. Statistikat e fundit tregojnë se që nga fillimi i pandemisë e...
Lajme28 Shtator 2020
Arjeta Kelmendi, bashkëshortja e ish-pjesëtarit të UÇK’së, Qerim Kelmendit, i cili ishte gjetur pa shenja jete dhe i djegur në veturën e tij në shkurt të këtij viti, e ka përkujtuar burrin e saj përmes...
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka thënë lidershipit të partisë së saj të hënën se infeksionet ditore me koronavirus në Gjermani mund ta kapin shifrën e 19.200 nëse vazhdohet me trendin aktual, por ka shtuar...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Mbi 900 mijë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani. Mbi 350 mijë janë në marrëdhënie të rregullta pune, shumica si të kualifikuar. Por pagat e tyre janë më të ulëta se të gjermanëve. Afro...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Të huajt në Gjermani fitojnë mesatarisht 900 euro më pak në muaj sesa qytetarët vendas, sipas statistikave nga Agjencia Federale e Punës. Vitin e kaluar, qytetarët gjermanë kishin të ardhura mesatare mujore prej 3,509 euro...
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Protestuesit në Berlin u bënë thirrje sot vendeve të Bashkimit Evropian të lejojnë migrantët, të bllokuar në kampe greke, të hyjnë në to, përpara se BE të bëjë propozime këtë javë se si të ndihmojmë...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
​Gjermania regjistroi sot numrin më të lartë ditor të rasteve të reja me COVID-19 që prej prillit, me 2 297 infektime të reja, sipas institutit epidemiologjik, Robert Koch. “Bëhet fjalë për rritjen ditore më të...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Një grua në Gjermani është bërë viktima e parë e sulmeve kibernetike ndaj institucioneve shëndetësore pasi një spital nuk mundi ta pranonte atë për trajtim shkaku i sulmit të hakerëve ndaj sistemit kompjuterik. Prokurorët gjermanë...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Dhoma e Lartë e Parlamentit miratoi sot një ligj që zgjeron ndalimet mbi reklamat për duhanin në Gjermani, i vetmi vend i Bashkimit Europian ku ato lejohen ende në hapësirat publike. Kështu Bundesrat miratoi më...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Dyshime të reja kanë dalë në shesh në lidhje me helmimin e liderit të opozitës ruse, Alexei Navalny. Sipas agjencisë Ruters, agjenti nervor që u përdor për të helmuar Navalny është gjetur në një shishe...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se vendet e rajonit gjatë javës së ardhshme do të marrin vendim përfundimtar për hapje të kufijve. Mbledhja e ardhshme për regjimin e lëvizjes së qytetarëve nga rajoni do...
Bota/Rajoni14 Shtator 2020
Gjermania ka thënë se analizat e pavarura të dy laboratorëve në Francë dhe Suedi kanë konfirmuar se kritiku i Kremlinit, Aleksei Navalny është helmuar me agjent nervor të grupit Noviçok. “Tre laboratorë tani ndaras kanë...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.