×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedoni: Fushata nis nesër, ODIHR fillon misionin për vlerësimin e zgjedhjeve

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Një ditë para nisjes zyrtare të fushatës parazgjedhore, Zyra e OSBE-së për Institucione Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (ODIHR), e ka filluar misionin special për vlerësimin e zgjedhjeve, ndërsa partitë në pajtim me rekomandimet për parandalimin e coronavirusit, kryesisht do të zhvillojnë fushatë online.

  OSBE/ODIHR dje informoi se ka filluar me misionin special për vlerësimin e zgjedhjeve, si vazhdim i monitorimit të procesit zgjedhor që u parapanë për më 12 prill, por u anuluan për shkak të pandemisë COVID-19, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “Një ditë pas zgjedhjeve, ODIHR do t’i publikojë përfundimet preliminare për procesin zgjedhor. Raporti përfundimtar me vlerësim për të gjithë procesin zgjedhor, që përmban rekomandime, do të publikohet afërsisht dy muaj pas përfundimit të zgjedhjeve”, informuan nga ODIHR.

  Ndërsa KSHZ theksoi se është e hapur për bashkëpunim dhe i ftoi përfaqësuesit e misionit të ODIHR të marrin pjesë në të gjitha aktivitetet e tyre, me qëllim që të sigurohet proces i suksesshëm zgjedhor.

  Ndërsa edhe pse nesër nis zyrtarisht fushata, partitë politike nuk kanë nguruar që të realizojnë takime me qytetarët dhe të bëjnë thirrje që të votohen.

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  NATO ka uruar Shqipërinë për Festën e Pavarësisë. “Ripostoni për t’u bashkuar me ne për të festuar Aleatin tonë #Shqipëri në #Ditën...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Sport28 Nëntor 2023
  Ylli i futbollit Xherdan Shaqiri e ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Futbollisti i Chikago Fire dhe Përfaqësueses së Zvicrës e...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar pavarësinë e Shqipërisë të gjithë shqiptarëve në mbarë botën. “Urime Dita e Pavarësisë së Shqipërisë të gjithë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.