×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Libri i mbesës së Trump dhe taksat e xhaxhait: Ia kam dhënë unë lajmet New York Times

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Është e vështirë të thuhet nëse është kaluar kufiri mes gënjeshtrës dhe evazionit fiskal. Por sigurisht Donald Trump dhe babai i tij Fred e kaluan atë të cinizmit në vitet ’90 me përdorimin e blerjeve të rreme të materialeve për mirëmbajtjen e pallateve të tyre, me anë të një prej shoqërive të tyre “All Country Buildings Supply & Maintenance”. Jo vetëm për të transferuar para nga babai tek i biri duke iu shmangur pagesës së taksave por dhe për të justifikuar rritjen e çmimit të qerasë.

  Episodi është vetëm një nga të shumtët të treguar në një hetim të detajuar për 100 mënyrat e përdorura nga Trump për të shmangur taksat, e që u publikua fillimisht nga New York Tines në 2018-ën. Një hetim shumë i detajuar sipas të cilit prestigjozja amerikane tregon se Donald në 50 vjet ka përdorur plot 295 kanale për të transferuar fonde duke shmangur taksat dhe që për herë të parë tregoi falsitetin e një njeriu që pretendonte se e kishte bërë vetë pasurinë e tij. Trump gjithnjë ka pretenduar se babai i tij i kishte lënë vetëm një million dollar, të cilin ia kishte kthyer me gjithë interesa, por nga babai i tij mori një trashëgimi me vlerë 413 milion dollar.

  Lajme të bujshme të konfirmuara nga dy gazetarë investigativë dy vjet më parë për New Times, me informacione të besueshme të marra nga një burim sekret. Të paktën deri tani pasi Meri Trump, vajza e vëllait të madh të Donald Trump, i cili ndërroi jetë në moshën 42 vjecare për shkak të një infarkti në vitin 1981, tashmë ka vendosur të tregojë në një libër se ishte ajo që ka treguar çdo gjë për gazetarët. Një libër për familjen Trump që do të jetë një goditje e rradhës për imazhin e presidentit i cili aktualisht po pret me ankth dhe librin e ish asistentit të tij Xhon Bolton që do të publikohet javën e ardhshme

  Kujtimet e Meri Trump do të publikohen në 11 gusht, në prag të konventës republikane që do i japë presidentit emërimin për një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë. Objektivi i saj është të arrijë tek një pjesë e trashëgimisë, e cila në një mënyrë shumë kontroverse iu dha vetëm Donald Trump. Ajo pritet të dalë së shpejti dhe në intervista televizive për të treguar se si gjyshi i saj Fred i jepte para babait të saj dhe xhaxhai Donald i cili ka falimentuar disa herë gjatë karrierës së tij si sipërmarrës.

  Trump në moshën 3 vjeçare merrte një pagesë 200 mijë dollar si këshillltar, në moshën tetë vjec ishte milioner. Ndërsa në moshën 17 vjecare ishte pronar i një ndërtese me 52 apartamente. Poir Meri kësaj here shkon përtej anekdodave pasi libri do të përmbajë edhe konfidencat e një personazhi të familjes që deri tani ka qendruar në heshtje: Merien Trump Bari, vajza e Donald, një gjykatëse federale në pension.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Serbia është cilësuar si kërcënim kryesor në tri vende të Ballkanit Perëndimor sipas qytetarëve të tyre. Ky përfundim është nxjerrë nga anketa...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Shqipëria nuk është më pjesë e vendeve nën monitorim nga Këshilli i Evropës. Ky është vendimi i marrë sot nga Asambleja Parlamentare...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Top Channel ka siguruar zbardhjen e vendimit të arsyetuar të Gjykatës së Posaçme, lidhur me skandalin e videos seksuale në zyrën e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka deklaruar se 14 shqiptarë të rinj nga Bunajovci, janë ndaluar në pikën kufitare...
  Sport17 Prill 2024
  Real Madridi ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Manchester Cityt. Ishte Rodrygo i cili shënoi në minutën e 12-të të ndeshjes....
  Kronika17 Prill 2024
  Një person është arrestuar lidhur me rastin tragjik të vdekjes së 23-vjeçares ukrainase, Olena Kozii në autostradën “Arbën Xhaferi”, në muajin shkurt....
  Lajme17 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se dhjetë (10) pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë në mesin e të ndaluarve nga...
  Vip17 Prill 2024
  Ndonëse është munduar të jetë sa më hermetik për jetën e tij private, Liam sot ka “hapur zemrën” dhe ka treguar për...
  Sport17 Prill 2024
  Tashmë sezoni në Superligën e Kosovës në basketboll ka hyrë në fazën më të nxehtë të saj. Trepça, Peja, Ylli janë skuadrat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.