×
 • Lajme
 • Lajme

  Lajçak pas takimit me Thaçin: Presim që dialogu të fillojë shpejtë, bashkëpunojmë ngushtë me SHBA-të

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  I Dërguari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak ka folur për media pas takimit të tij me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

  Lajçak ka thënë se kjo është vizita e tij e parë në Kosovë si Përfaqësues i Lartë i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi dhe për Ballkanin.

  “Qëllimi është i qartë, ne kemi qasje serioze kur vjen puna tek regjioni i Ballkanit dhe Kosova në veçanti dhe ne dëshirojmë të ndihmojmë në një marrëveshje përfundimtare në normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë. Gjithashtu është e rëndësishme që ky proces i filluar në vitin 2011 nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian të përfundojë me një marrëveshje që normalizon marrëdhëniet midis dy vendeve”, tha Lajçak.

  Më tutje, duke folur për takimin e tij me presidentin Thaçi, Lajçak tha se takimi ishte shumë i nevojshëm, konstruktiv dhe frytdhënës.

  Ai shprehet se do të vazhdojë komunikimin edhe me Thaçin por edhe me liderët e tjerë politikë në Kosovë.

  “Ne do të vazhdojmë komunikimin edhe me liderët e tjerë, me kryeministrin, kryetaren e Kuvendit, krerët e partive politike dhe pas kësaj do të vazhdojë vizitën time në Beograd për të folur edhe me liderët atje lidhur me dialogun dhe ne presim që dialogu të fillojë shpejt”, tha Lajçak.

  I pyetur për përfshirjen aktive të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në dialogun Kosovë – Serbi dhe rolin që do të ketë SHBA sidomos pas takimit të ftuar në Uashington më 27 qershor, Lajçak tha se ekziston bashkëpunim i ngushtë midis BE-së dhe SHBA-ve.

  “Ne gjithmonë kemi ngushtë me SHBA-të dhe gjithçka që është arritur deri më tani është arritur vetëm në saje të këtij bashkëpunimi. Ky bashkëpunim do të vazhdojë.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian (PE) ka thënë në një rezolutë që e miratoi të enjten se besueshmëria e Bashkimit Evropian (BE) dëmtohet nga mungesa...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për një kohë shumë të gjatë është aluduar e akuzuar se “komisarja” e fortë e Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, Dejona Mihali, qëndron...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare, pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Vip29 Shkurt 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, ka shokuar opinionin me deklaratat e saj të fundit, duke bërë akuzat e rënda për dhunë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.