×
Etiketë: Dialogu
Lajme24 Shtator 2020
I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak ka konfirmuar se takimi i nivelit të lartë në mes të përfaqësuesve të këtyre dy vendeve do të zhvillohet të hënën në...
Lajme15 Shtator 2020
Praktika e mostransparencës lidhur me negociatat ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të dialogut në Bruksel, po vazhdon edhe në fazën e tanishme, kur palët tashmë kanë theksuar se për disa tema kanë harmonizuar qëndrimet,...
Lajme14 Shtator 2020
Kryeministri Avdullah Hoti deklaroi sot se Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për arritjen e një marrëveshjeje finale, gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të obligueshme me Serbinë, e cila do të përfundojë me njohje reciproke ndërmjet dy...
Lajme14 Shtator 2020
Zëdhënësi i BE-së, Peter Strano ka paralajmëruar vazhdimin e bisedimeve në Bruksel mes përfaqësuesve të lartë shtetëror të Kosovës dhe Serbisë. Zëdhënësi i BE-së, Peter Strano ka paralajmëruar se të dielën në Bruksel do të...
Lajme13 Shtator 2020
Deputetët e Kuvendit të Kosovës pas tri jave pushim, nesër pritet t’iu përvishen punëve për të cilat kanë marrë besimin e qytetarëve. Sesioni vjeshtor parlamentarët do t’i gjejë me tema të mbetura në gjysmë. Miratimi...
Lajme10 Shtator 2020
Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, i shoqëruar nga sekretari i përgjithshëm, Bilall Sherifi ka pritur në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbot, me të cilin ka biseduar për zhvillimet aktuale...
Lajme07 Shtator 2020
Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell ka paralajmëruar se sot (7 shtator) në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, do të hapen dy çështje që ai i ka...
Lajme03 Shtator 2020
Shefi i ri i Zyrës së BE-së/Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së Tomas Szunyog ka marrë detyrën këtë javë. Përmes një shkrimi autorial, ai ka ndarë përshtypjet e para pas ardhjes në Kosovë. Szunyog shkruan se...
Lajme02 Shtator 2020
Bashkimi Evropian ka konfirmuar takimin e radhës mes Kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq për të hënën. Zëdhënësi i BE-së për Çështje të Jashtme dhe të Sigurisë, Peter Stano, ka...
Lajme29 Gusht 2020
Rinisja e procesit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, që në takimet e para ndërmjet delegacioneve të dy vendeve, ka treguar që nuk ka sjellë asgjë të re në qasjen e palëve në...
Lajme26 Gusht 2020
Deputetja Mimoza Kusari ka deklaruar sot se dialogu Kosovë-Serbi po mbahet në një kohë të papërshtatshme e është shndërruar në lojë pingpongu joserioze e absurde në mes të SHBA’së e BE’së, raporton Gazeta Express. Ajo...
Lajme26 Gusht 2020
Në dialogun Kosovë-Serbi, Bashkimi Evropian po synon që të kalohet nga çështjet më shumë teknike te pyetjet e mëdha politike, në mënyrë që gradualisht të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse, thotë në një intervistë për Radion...
Lajme19 Gusht 2020
Shefja e diplomacisë kosovare Meliza Haradinaj-Stublla, në kuadër të vizitës së saj zyrtare në SHBA, është takuar sot në Uashington me James Carafano, zëvendës presidentin e “Heritage Foundation”, një prej institucioneve më prestigjioze për politikat...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.