×
 • Lajme
 • Lajme

  Lajçak nesër ka takim me Hotin, gjatë 3 ditëve s’do të jetë takimi i vetëm

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Derisa presidenti i vendit, Hashim Thaçi nuk dihet nëse nesër do të takohet me përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Mirosllav Lajçak, i njëjti takimin e parë do ta ketë me kryeministrin e shtetit, Avdullah Hotin.

  Express merr vesh se takimin në mes të Lajçakut dhe Hotit është paraparë që të mbahet në ora 10:30 në zyrën e kryeministrit. Gjithashtu, kryeministri do të takohet me të dërguarin e BE’së në dialog edhe në ditët tjera të vizitës në Kosovë.

  Kjo është vizita e parë e Lajçakut që prej emërimit të tij si emisar i BE-së për dialogun, ndërkohë në Kosovë u ndërruan dy qeveri.

  Në një njoftim për media nga zyra e BE’së në Kosovë kanë bërë të ditur se Lajçak do të qëndrojë në Kosovë për tri ditë, nga 15 deri më 18 qershor.

  “Në Kosovë, Ambasadori Lajçak do të takohet me udhëheqjen politike, përfaqësuesit e partive politike dhe të komunitetit ndërkombëtar në Kosovë, si dhe krerët e misioneve të vendeve anëtare të BE-së. PPBE-ja planifikon të diskutojë kushtet dhe modalitetet për një rifillim të shpejtë të Dialogut të lehtësuar nga BE-ja mes Prishtinës dhe Beogradit. Gjatë qëndrimit në Kosovë, PPBE-ja do të shfrytëzojë këtë mundësi për t’u njohur me situatën në terren”, shkruhet në njoftim.

  Para disa ditëve, Lajçak ka bërë të ditur se është takuar me ekipin e tij për dialogun në Bruksel, me të cilët kanë diskutuar për punën në ditët në vazhdim.

  Pas vizitës së tij në Kosovë, Lajçak pritet që të vizitojë edhe Serbinë, derisa, për këtë çështje ka folur sot presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Ai ka thënë se pas vizitës që i dërguari i BE’së, Miroslav Lajçak, do të ketë në Kosovë, më 22 qershor do të vizitojë Beogradin.

  Dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë po qëndron pezull që nga vendosja e taksës, në nëntor të vitit 2018-të, nga Qeveria në krye me Ramush Haradinaj.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.