×
 • Lajme
 • Lajme

  Ky është propozimi i deputetit Bekim Haxhiu për rritjen e pagave të profesionistëve shëndetësor nga 1 gushti (Dokument)

  FrontOnline
  20 Korrik 2020

  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka propozuar që t`u rriten pagat profesionistëve shëndetësor nga 1 gushti.

  Bile ai ka bërë një hapë tutje në këtë drejtim duke protokoluar amandamentet në plotësim-ndryshimin e Ligjit për Buxhetin e vitit 2020.

  Ai zgjodhi profilin e tij në Facebook për ta bërë të ditur këtë gjë, shkruan Front Online.

  “Të nderuar, të premten në Kuvendin e Kosovës kam protokoluar amendamentet në plotësim-ndryshimin e Ligjit Për Buxhetin e Vitit 2020.
  Në cilësinë e deputetit të PDK-së përmes amandamenteve për tu bërballur sukseshëm në luftën kundër pandemisë COVDI-19 kemi propozuar:
  1. Rritje të pagave për profesionistët shëndetësorë, policët dhe kategorit e tjera që po përballen me pandeminë COVID-19.
  2. Punësimin e 1500 profesionistëve të ri shëndetësor”, shkroi ai.

  Pos për sektorin e shëndetësisë, Haxhiu, erdhi me disa propozime edhe për atë të sportit.

  Në mesin e tyre sigurimin e mjeteve buxhetore për ndërtimin e stadiumit nacional.

  “Për projektet të rëndësi së veçantë historike, kulturor, sportive dhe infrastrukturore kam propozuar amendamente për :
  1. Sigurim të buxhetit për projektin e Restaurimit dhe Konservimit te Shtëpive Muze të Jasharajve në Prekaz.
  2. Sigurimin e buxhetit për vazhdim të projektit të Stadiumit Nacional.
  3. Sigurim të buxhetit për projektet infrastrukturore dhe vazhdim të investimeve në rrugët: Prishtinë-Mitrovicë, Prishtinë -Pejē, Drenas-Komoran, Mitrovicë-Klinë e Epërme-Runikë dhe projekte tjera në ujësjellës , kananalizime dhe objekte sportive e kulturore”, përfundon shkrimi i Haxhiut.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Sot rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër e moshës 19-vjeçare, e cila...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci, ka deklaruar se Promovimi i produkteve vendore ashte veprim patriotik. Gjatë së shtunës,...
  Lajme25 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës i ka ndarë 110 mijë euro për Elzën Ujkani, motrën e deputetes së VV-së, Fjolla Ujkani e cila u...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Është arrestuar një person në flagrancë për vjedhje të rëndë në Ferizaj në një lokal afarist. Rasti ka ndodhur dje rreth në...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot gjatë ditës janë paralajmëruar protesta në Serbi, përkatësisht në zonën afër pikë-kalimit kufitar me Kosovën, në Jarinjë. Aktualisht situata është e...
  Lajme25 Maj 2024
  Sa herë që bie shi, shumë pjesë të Prishtinës bllokohen nga uji, sidomos disa rrugë ku veturat nuk mund të kalojnë. Situatë...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot në ambientet e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) u mbajt Takim përmbyllës për Regjistrimin e Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave...
  Lajme25 Maj 2024
  Një shofer është lënduar si pasojë e një vetaksidenti në fshatin Smrekonicë të Vushtrrisë. Në një prononcim për media Avni Zahiti zëdhënës...
  Lajme25 Maj 2024
  Gazetari i Frankfurter Allgemeine Zeitugn, Michael Martens, ka publikuar një editorial rreth nismës së Gjermanisë për Rezolutën për Srebrenicën që u miratua...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.