×
Etiketë: shëndetësor
Lajme24 Shtator 2020
Komuna e Prizrenit ka futur në funksion shërbimin geriatrik për të moshuarit që kanë nevojë për ndihmë mjekësore, por nuk kanë mundësi të shkojnë deri në Qendrat e Mjekësisë Familjare. Me këtë shërbim, të moshuarve...
Front TV17 Shtator 2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, ka thënë sot se profesionistët shëndetësorë do t’i marrin pagat e shtatorit me shtesë deri në përfundim të pandemisë, raporton Front Online....
Bota/Rajoni04 Shtator 2020
Organizata “Amnesty International” thotë se në të gjithë botën, të paktën 7.000 punonjës shëndetësorë kanë vdekur nga koronavirusi i ri. Organizata thotë se ata që luftojnë me pandeminë në vijat e para të frontit kanë...
Bota/Rajoni31 Gusht 2020
Më shumë se 90 për qind e vendeve janë përballur me përkeqësimin e shërbimeve shëndetësore për shkak të pandemisë së COVID-19, ndërsa kujdesi mjekësor i fituar për dekada të tëra mund të “shembet” brenda një...
Lajme31 Gusht 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se nga shtatori i gjithë personeli shëndetësor do t’i marrë shtesat prej 300 eurosh të premtuara nga Qeveria, raporton Gazeta Sinjali. Zemaj këtë e ka bërë të ditur...
Lajme29 Gusht 2020
Më 12 gusht të këtij viti, Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se është formuar një komision që të përgatis listën e personelit shëndetësor që do t’i...
Lajme24 Gusht 2020
Numri i stafit mjekësor të cilët janë në luftë të vazhdueshme me virusin COVID-19 e që janë prekur nga ky infeksion, po rritet dita-ditës, shkruan Express. Në dy spitalet të cilat për çdo ditë trajtojnë...
Lajme18 Gusht 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka nënshkruar sot Udhëzimi Administrativ (në shëndetësi) nr. 03/2020- Për plotësimin dhe ndryshimin e udhëzimit administrativ 08/2017– Organizimi, struktura, përcaktimi i shërbimeve dhe veprimtarisë së Institucioneve të Kujdesit Parësor Shëndetësor....
Ekonomi14 Gusht 2020
Kosova ka nënshkruar marrëveshjen për kredi me Bankën Zhvillimore të Këshillit të Evropës (BZHKE) për projektin “Reagimi Emergjent ndaj COVID-19”, në vlerë prej 35 milionë eurove. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë se “kjo...
Lajme14 Gusht 2020
Deputetët e Kuvendit të Kosovës, sot pritet të votojnë projektligjin për Parandalim dhe Luftimin të Pandemisë Covid-19. Ndërsa pjesë e këtij ligji është futur edhe kompensimi financiar shtesë për punonjësit shëndetësor. Këtë e ka bërë...
Lajme14 Gusht 2020
Stafi shëndetësor i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë është duke protestuar në oborrin e objektit të këtij instituti. Ata po protestojnë si shenjë reagimi në lidhje me mospërfshirjen e të gjithë punonjësve shëndetësorë...
Lajme04 Gusht 2020
Stafi i Spitalit “Sheikh Zayed” vazhdon t’i trajtojë personat e dyshuar apo të konfirmuar me COVID – 19, me vëllim shumë të madh të punës. Në pajtim me raportin e datës, 04.08.2020, në Spitalin e...
Lajme29 Korrik 2020
Ministrja e Financave Hykmete Bajrami ka bërë të ditur se sot është miratuar vendimi për shtesa mujore për personelin shëndetësor për muajt korrik dhe gusht. Shtesat në paga për këta dy muaj bëhen për shkak...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.