×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Të paktën 7 mijë punëtorë shëndetësor të vdekur nga koronavirusi në botë

  FrontOnline
  04 Shtator 2020

  Organizata “Amnesty International” thotë se në të gjithë botën, të paktën 7.000 punonjës shëndetësorë kanë vdekur nga koronavirusi i ri.

  Organizata thotë se ata që luftojnë me pandeminë në vijat e para të frontit kanë nevojë për qasje të duhur në pajisjet mbrojtëse.

  “Çdo punonjës shëndetësor ka të drejtën të jetë i sigurt në punë dhe është një skandal që kaq shumë po paguajnë këtë çmim “, tha Steve Cockburn, shef për drejtësisë ekonomike dhe sociale në grupin e të drejtave me bazë në Londër.

  “Shumë muaj në pandemi, punëtorët shëndetësorë ende po vdesin me ritme të tmerrshme në vende të tilla si Meksika, Brazili dhe SHBA-ja, ndërsa përhapja e shpejtë e infeksioneve në Afrikën e Jugut dhe Indi tregon nevojën që të gjitha shtetet të ndërmarrin veprime”, tha ai .

  Të paktën 1.320 punonjës shëndetësorë kanë vdekur nga koronavirusi në Meksikë, më shumë se në çdo vend tjetër në botë.

  “Amnesty International” gjithashtu regjistroi numër të lartë vdekjesh midis punonjësve shëndetësorë në vendet e tjera, përfshirë Shtetet e Bashkuara me 1.077 vdekje; Mbretëria e Bashkuar me 649; Brazili me 634; Rusia me 631; India me 573; Afrika e Jugut me 240; dhe Irani me 164.

  Shtetet e Bashkuara, Brazili dhe India kanë regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve të përgjithshme dhe rasteve të të infektuarve me koronavirus.

  “Më shumë se shtatë mijë njerëz të vdesin derisa përpiqen të shpëtojnë të tjerët, kjo është një krizë në një shkallë tronditëse”, tha Cockburn.

  Organizata e të drejtave të njeriut tha se duhet të ketë bashkëpunim global për të siguruar që të gjithë punonjësit shëndetësorë, duke përfshirë pastruesit në objektet shëndetësore, të kenë pajisje të përshtatshme mbrojtëse.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka thënë se votimi i Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së për të miratuar një paketë ndihme ushtarake...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të vizitojë javës së ardhshme Irakun, për herë të parë pas më shumë se një dekade....
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Ish-përfaqësuesja e lartë për politikë të Jashtme të BE-së, Catherine Ashton, po vlerëson se Borut Pahor, është një akter i rëndësishëm nëse...
  Të tjera
  Lajme21 Prill 2024
  Armend Mehaj, ish-ministri i Mbrojtjes, ka apeluar tek të gjithë qytetarët e Kosovës, që jetojnë jashtë vendit që në procesin e regjistrimit...
  Vip21 Prill 2024
  E dashura e Robert Berishës, Ana Skrel, ka publikuar një sërë imazhesh në ‘InstaStory’ ku shfaqej tejet joshëse dhe tërheqëse. Në njërin...
  Lajme21 Prill 2024
  Në Zveçan që nga mëngjesi janë hapur vendvotimet, por deri në këtë moment nuk ka pasur asnjë votues. Gjendja e njëjtë është...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të vizitojë javës së ardhshme Irakun, për herë të parë pas më shumë se një dekade....
  Sport21 Prill 2024
  Një makinë ka dalë nga rruga gjatë një gare motorike në Sri Lanka duke vrarë shtatë persona, raportojnë mediat lokale. Ata thonë...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi i dha lamtumirën e fundit ish-komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Vushtrria, Gani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.