×
 • Lajme
 • Lajme

  Personeli shëndetësor në pritje të 600 eurove, ende s’u përfundua lista

  FrontOnline
  29 Gusht 2020

  Më 12 gusht të këtij viti, Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se është formuar një komision që të përgatis listën e personelit shëndetësor që do t’i marrin pagesën shtesë prej 300 euro, për muajin korrik dhe gusht.

  Mirëpo, siç duket kjo listë do t’i marrë koxha kohë komisionit.

  Sindikata e Infermierëve të Kosovës për vonesat e këtyre pagesave është shprehur e indinjuar pasi ndihet e mashtruar.

  Sindikata e Infermierëve të Kosovës i ka vendosur ultimatum Ministrisë së Shëndetësisë, SHSKUK-së dhe Ministrisë së Financave që t’i ekzekutojnë paratë deri të martën në ora 16:00.

  IndeksOnline ka dërguar pyetje në SHSKUK, të cilët kanë pohuar se çështja ende është në proces.

  “Një komision në nivel të ShSKUK, ka asistuar drejtorët e njësive në hartimin e listave.

  Çështja është në proces!”, thuhet në përgjigjen e SHSKUK-së për IndeksOnline.

  Ndryshe, një muaj më parë, Qeveria ka miratuar vendimin për aprovimin e shtesave mujore për personelin shëndetësor, për angazhim shtesë për muajin korrik dhe gusht të vitit 2020 për ekspozim të drejtpërdrejt rrezikut të infektimit gjatë punës me pacientë të prekur me Covid-19.

  Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, pati thënë se për mjekët dhe infermierët do të ndahen nga 300 euro.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme21 Prill 2024
  Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka njoftuar vdekjen e bashkëluftëtarit Ali Hoti. Lushtaku ka është shprehur se ai ishte njëri prej luftëtarëve...
  Lajme21 Prill 2024
  Prindon Sadriu, bashkëshorti i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë thirrje për përgatitje për përballjen e nesërme mes Osmanit dhe presidentit...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.