×
Etiketë: pagave
Lajme28 Shtator 2020
Qeveria e Kosovës në mbledhjen e fundit ka alokuar 60 milionë euro për subvencionimimin e pagave për bizneset aktive. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, në prezantimin e këtij propozimi tha se, subvencionimi përfshin edhe bizneset...
Lajme20 Shtator 2020
Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi në një deklaratë për Gazeta Blic tregoi për hapat që do të ndërmerren pasi që Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike nuk u miratua nga Kuvendi i Kosovës. “Nuk besoj që kemi...
Lajme05 Gusht 2020
Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës kërkon nga kryeministri Avdullah Hoti, nga ministrja e Financave, Hykmete Bajrami dhe nga ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj që të të gjithë punëtorëve teknik që punojnë në...
Lajme30 Korrik 2020
Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, i është drejtuar me një thirrje publike Qeverisë së Kosovës për të ndërhyrë në aspektet fiskale dhe financiare që pandemia të shkaktojë dëme sa më të vogla...
Lajme29 Korrik 2020
Blerim Syla, Kryetar i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë në Kosovë, përmes një letre i është drejtuar presidentit, kryetares së Kuvendit, kryeministrit dhe deputetetëve.Në këtë letër, e cila thuhet se është e fundit, duke dhënë...
Bota/Rajoni21 Korrik 2020
Punonjësit e sektorit publik britanik kanë përfituar rritje të pagave për punën e tyre gjatë pandemisë – por infermierët nuk janë përfshirë. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi të martën se do të përfitojnë rritje...
Lajme20 Korrik 2020
Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka propozuar që t`u rriten pagat profesionistëve shëndetësor nga 1 gushti. Bile ai ka bërë një hapë tutje në këtë drejtim duke protokoluar amandamentet në plotësim-ndryshimin e Ligjit për Buxhetin...
Lajme14 Korrik 2020
Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar urgjentisht që Qeveria e Kosovës të merr vendim për rritjen e pagave për profesionistët shëndetësorë, ashtu siç janë të planifikuara me Projektligjin e Pagave, raporton Front Online. Deputeti nga...
Bota/Rajoni14 Korrik 2020
Franca miratoi rritje të pagave – në vlerë prej 8 miliardë eurosh – për punëtorët shëndetësorë, të cilët janë lavdëruar për rolin e tyre në luftimin e koronavirusit. Marrëveshja u nënshkrua të hënën vonë midis...
Lajme06 Korrik 2020
Qeveria e Kosovës do të prezantojë sot qëndrimin për Ligjin e Pagave. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi për media nga zyra e kryeministrit. Para mediave në ora 15:00, do të flasë zëvendëskryeministri...
Lajme01 Korrik 2020
Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë  (SBASHK), Rrahman Jasharaj, thotë se vendimi i Kushtetueses për anulimin e Ligjit të Pagave ka qenë i papritur për ta. Jasharaj në “Debat Plus” me Ermal...
Lajme01 Korrik 2020
Kryetari i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla ka folur për situatën e re në këtë sektorë pas anulimit të Ligjit të Pagave. Syla në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV...
Lajme01 Korrik 2020
Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri në një lidhje telefonike për “Debat Plus”, thotë se vendimi për anulimin e Ligjit të Pagave ishte shokues për të. Tahiri thotë është punuar shumë me sindikatat dhe anulimi është vendim shumë...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.