×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryeziu: 27 qershori s’është kërcënim për Kosovën; përfshirja e SHBA-së në dialog është pozitive

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Drejtori i Institutit Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu, ka thënë se rikthimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në procesin e dialogut Kosovë-Serbi është pozitive.

  “Mendoj që ftesa për 27 qershorin është garanci dhe rikthim në çështjen e Kosovës që ka lënguar në BE. Nuk duhet ta shohim politikën amerikane si kërcënim sepse falë tyre kemi arritur të ecim si shtet”, është shprehur Kryeziu, njofton Klan Kosova.

  “Ka rikthim i vëmendjes amerikane në këtë proces. Nuk është kërcënim. Rikthimi i SHBA-së në proces është pozitiv. Nuk ka indikacione që administrata amerikane është e pozicionuar kundër interesave të Kosovës”.

  Kryeziu në Info Magazine është shprehur se delegacioni kosovar për bisedimet me Serbinë ka vija të kuqe që nuk mund të kalohen.

  “Është proces me shumë të panjohura. Po flasim për zhvillime publike në Kosovës. Kemi deklaratën e Kryeministrit Hotit që është kundër ndryshimit të kufijve. Ne mund të flasim në bazë të këtyre zhvillimeve. Kemi edhe subjektet tjera si AAK; Haradinaj ka qenë kundër shkëmbimit të territoreve. Kemi disa linja të kuqe. Kemi vija të kuqe për delegacionin kosovar që do të zhvillojë bisedimet. Të gjithë kemi dyshimet tona, por ky proces mund të rezultojë me të panjohura”.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Zyra Kombëtare e Auditimit (ZKA), ka gjetur shkelje të shumta në ministrinë e Financave, Punës dhe Transfereve. Tek kategoria e ndarjes së...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, zëvëndësministri i Mbrojtjes Syla, ambasadori Mehdi Halimi, drejtori i Përgjithshëm i Policisë Gazmend Hoxha dhe...
  Lajme18 Qershor 2024
  Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Ekaterina Trendafilova, e ka paralajmëruar Nasim Haradinajn që t’iu përmbahet kushteve të përcaktuara...
  Të tjera
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Lajme18 Qershor 2024
  Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar me kryeministrin e ri serb, Millosh Vuçeviq, në Athinë. Lajçak tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.