×
Etiketë: shbasë
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
Në mesin e tensioneve të Greqisë me Turqinë, sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo njoftoi se luftanija gjigante amerikane USS Hershel “Woody Williams” do të ankorohet rregullisht në bazën detare të SHBA-së në Souda te...
Lajme28 Shtator 2020
Policia e Kosovës ka pranuar donacion nga Ambasada e Shteteve të bashkuara të Amerikës. Tek Policia e Kosovës u transferua një automjet dhe pajisje të përdorura nga fusha e teknologjisë informative si kompjuterë, printerë dhe...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Presidenti iranian, Hassan Rohani, gjatë një fjalimi televiziv më 26 shtator, u tha iranianëve që ta drejtojnë zemërimin e tyre kah Uashingtonit zyrtar, sa i përket ndikimit që do të kenë sanksionet amerikane. Rohani ka...
Lajme25 Shtator 2020
Beograd, 25 shtator – Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq e ka quajtur të rëndë faktin se Brukseli, si një subnënshkruese të Marrëveshjes së Brukselit nuk ka reagim ndaj paralajmërimit se, siç e ka...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Analisti pranë Institut të Izraelit për Politikat e Jashtme Rajonale, ka thënë se njohja e Kosovës nga Izraeli, 12 vjet pas shpalljes së pavarësisë, vjen në një kohë kur pozita e palestinezëve në skenën globale...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Kina thotë se po kryen stërvitje ushtarake pranë ngushticës së Tajvanit për të “mbrojtur sovranitetin e saj”. Veprimet e Kinës po ndodhin pavarësisht se një zyrtar i lartë i SHBA-së po viziton Tajvanin. Stërvitjet që...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Ekipet e kërkim-shpëtimit i kanë vazhduar kërkimet me qen nëpër rajonet e shkatërruara nga zjarret në tri shtete perëndimore të Shteteve të Bashkuara për t’i gjetur trupat e personave të zhdukur. Flakët kanë shkatërruar mijëra...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
SHBA-të duhet të kryejnë deri në 200 milionë teste COVID-19 çdo muaj për të pasur nën kontroll pandeminë, thonë ekspertët në një raport të ri. Ky numër është shumë përtej kapacitetit aktual të vendit, sipas...
Bota/Rajoni06 Shtator 2020
Ministri i Gjermanisë për Europë, Michael Roth, e ka quajtur turpëruese mënyrën se si është trajtuar Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq nga Presidenti i SHBA’ve, Donald Trump, duke aluduar për mënyrën se si Trump e...
Lajme05 Shtator 2020
Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), ka reaguar pas nënshkrimit të marrëveshjes së Kosovës dhe Serbisë gjatë ditës së djeshme. Në reagimin e tyre thuhet se Shtetet e Bashkuara e përgëzojnë kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti...
Lajme02 Shtator 2020
Kosova dhe Serbia do të takohen të premten në Shtëpinë e Bardhë, për të vazhduar kështu dialogun në takimin e organizuar nga këshilltari për Siguri Kombëtare, Robert O’Brein dhe emisari i presidentit amerikan, Richard Grenell....
Bota/Rajoni02 Shtator 2020
Tetëdhjetë e një fitues të Çmimit Nobel i kanë ofruar zyrtarisht përkrahje politikanit Joe Biden për t’u bërë president i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara. Ata kanë thënë se Joe Biden ka vullnet t’i dëgjojë...
Lajme30 Gusht 2020
Ngritja e bustit të senatorit amerikan Bob Dole sot në Prishtinë, ka zgjuar reagimin e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Kosovë. “30 vjet më parë senatori Dole erdhi në Kosovë dhe bëri një premtim:...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.