×
 • Lajme
 • Lajme

  “Kot e ke, po vdes”, infermieri i QKUK-së rrëfen detaje drithëruese nga puna në Infektivë

  FrontOnline
  24 Korrik 2020

  Bashkë me profesionistë të tjerë shëndetësorë, edhe infermierët po qëndrojnë në vijën e parë të frontit duke trajtuar të gjithë pacientët me COVID-19. E kryetari i Sindikatës së Infermierëve, Fitim Havolli ka treguar për përvojat e tij me pacientë me virusin korona.

  Ai ka treguar se shpesh pacientët e kuptojnë që nuk kanë shërim nga virusi.

  “Kemi raste të tjera kur pacienti e sheh që gjithçka që po mundohemi me bo e pranon edhe vet, që përveç dhimbjeve kur të thotë o kot e ke se qetash po vdes. Kam pasur raste kur ma kanë shpreh që nuk po mundem më” ka treguar Havolli.

  Ai thotë që sfida më e madhe ka qenë fillimi i pandemisë kur stafi shëndetësor nuk dinte saktësisht se me çka pritet të ballafaqohet.

  “Në fillim ka qenë sfidë shumë e madhe kur e kishim konfirmuar rastin e parë, ishte e rëndë dhe shqetësuese kishim informata nga shtetet e tjera që shihnim kufoma të shumta, ishte krejt e panjohur” tha ai.

  Ndërkohë Havolli ka treguar edhe për sfidat që kanë infermierët në vendin e tyre të punës, e që sipas tij ndonëse veshja mbrojtëse është e mundimshme, po është efikase.

  Por krahas kësaj infermierët në Kosovë janë pjesëtarët e stafit shëndetësor që me më shumë se 350 raste, prijnë në listën e profesionistëve shëndetësorë të prekur me COVID-19.

  Black Friday në NimiTV | 13 muaj abonim për vetëm 6€ muaji
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...
  Lajme18 Qershor 2024
  Udhëheqësit e Bashkimit Evropian përfunduan pa marrëveshje një diskutim të hënën se kush duhet të marrë postet kryesore të bllokut evropian për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Faton Klinaku, për FrontOnline thotë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim do të mblidhet sot.Ky komision pritet që sot ta bëjë shqyrtimin e Projektligjit për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Mësimdhënësit, përveç arsimimit të nxënësve, kanë përgjegjësi edhe t’i edukojnë ata. Këtë, arsimtarët e realizojnë në orët e kujdestarisë, për të cilat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.