Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Konjufca akuza drejt Qeverisë Hoti: Qeverisja e mirë do të rikthehet shpejt

  FrontOnline
  11 Gusht 2020

  Ish-ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë Kurti, Glauk Konjufca, ka hedhur akuza të rënda në drejtim të Qeverisë Hoti.

  Konjufca përmes një statusi në Facebook ka paralajmëruar se “Qeverisja e mirë do të rikthehet shpejt”, duke iu referuar Qeverisë Kurti.

  Nënkryetari i Vetëvendosjes ka kritikuar ministrat e Qeverisë Hoti, duke i quajtur veprimet e tyre si të neveritshme.

  Po ashtu në këtë status të gjatë, Konjufca ka përmbledhur në mënyrë kronologjike ngjarjet nga fillimi i pandemisë, por edhe qeverisjen me LDK-në e deri te prishja e koalicionit.

  Ky është statusi i tij i plotë:

  Qeverisja e mirë do të rikthehet shpejt

  Sa të neveritshme këto fotot e ministrave në kulmin e pandemisë! Ta krijojnë përshtypjen e fotosesioneve. Plot krekosje, në fytyrat e tyre nuk sheh asnjë kokërr serioziteti për gjendjen shëndetësore në Kosovë. Fytyrat e tyre delirante dhe të vetëmjaftueshme me pozitat e pamerituara, janë në një univers krejt tjetër në raport me gjendjen në ambientet e QKUK-së. Nuk mund te gjesh kurrfarë pikëprerje mes këtyre dy botëve paralele.

  E rrëzuan Qeverinë Kurti me arsyetimin se nuk po e menaxhon mirë pandeminë. Por numri i rasteve atëherë ishte vazhdimisht nën 30.

  E sot kur 200 raste në ditë janë bërë normalitet, del Arban Abrashi me një cinizëm të gërditshëm e thotë që situata është stabile, duke e fajësuar VV-në.

  Ditën që i patëm 19 raste me COVID 19 Agim Veliu në koordinim me Thaçin propozoi gjendje të jashtëzakonshme.

  E me 219 raste gjendja iu duket e zakonshme.

  Kjo tregon se së bashku me PDK-në ata nuk e kishin mendjen te virusi, por te rrëzimi i Qeverisë Kurti.

  LDK-ja e Isa Mustafës bëri aleancë me ata që gjatë zgjedhjeve ishin “hajnat e pushtetit”, për ta hequr nga qeverisja e mirë fituesin e zgjedhjeve.

  Nuk është e rastit, pra, që ka degraduar çdo gjë:

  – Në menaxhimin e pandemisë qëndrojmë më së keqi në Evropë.

  – Sa më keq menaxhohet pandemia në përpjestim me të do të ketë pasoja ekonomia. Zgjidhja e Qeverisë është e tmerrshme: le të vdesin edhe me mijëra qytetarë, por nuk do të ketë shtrëngim të masave.

  – Disa qytetarë mund të kenë gjetur vdekjen jo nga COVID-i, por nga keqmenaxhimi i aparaturave të oksigjenit. Askush nuk jep përgjegjësi.

  – Dialogu me Serbinë jo vetëm që ka degjeneruar toralisht, por duke e parë këtë Qeveri pasive, xhandarmëria e Vuçiqit ka marrë hov për t’i kapërcyer lehtësisht edhe kufijt e shtetit tonë.

  – Në krye të negociatave është caktuar një person pa kurrfarë legjitimiteti popullor.

  Në këtë kohë kur qytetarët janë lënë nën mëshirën e fatit ne çdo aspekt, është me rendësi që të mos e humbim vullnetin dhe shpresën. Momenti po vjen shumë shpejt kur populli do ta përdor votën për ndëshkim. Dhe do t’i japin fund politikanëve hajna e të pangopshëm njëherë e përgjithmonë. Qytetarët mezi po presin që shtetit tonë t’ia rikthejnë qeverisjen e mirë e cila filloi në shkurt por u ndërpre në mars. Kur fitorja është në zemrat dhe mendjet e njerëzve, ajo bëhet e pashmangshme.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Trupat shtesë të NATO-s filluan të mbërrijnë në Kosovë të hënën, pasi mbetën të plagosur 30 trupa paqeruajtëse të KFOR-it në përleshjet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri thotë se duhet thënë e vërteta për veriun dhe se kryetarët atje “duhet ta kenë njëfarë legjitimiteti”....
  Lajme05 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Personeli ushtarak italian i dislokuar me misionin e NATO/KFOR-it, i plagosur gjatë protestës së paprovokuar në veri të Kosovës, u transportua përsëri...
  Sport05 Qershor 2023
  Gjilani dhe Prishtina do të përballen sot në finalen e Kupës së Kosovës. Ndeshja fillon në ora 18:00 dhe do të zhvillohet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit Sami Mazreku ka mirëpritur aksionin e policisë së Kosovës për heqja nga qarkullimi të automjeteve pa...
  Lajme05 Qershor 2023
  I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe ai i Bashkimit Evropian për dialogun...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka folur sërish për situatën në veri. Një artikull për situatën e veriut i ka kushtuar edhe...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha thotë se opozita po përpiqet ta rrëzojë Qeverinë Kurti. Basha ka publikuar një letër që Matthew...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.