×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Konferenca e OSBE, Rama: Jo gjithçka shkon mirë, shtetet anëtare të marrin përgjegjësi

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Kryeministri Edi Rama, në cilësinë e kreut të OSBE-së, po zhvillon Konferencën Vjetore të Sigurisë 2020. Nga zyra e tij në Tiranë, Rama tha se shpreson të shohë përparim të mëtejshëm në Ukrainë.

  Rama ka pasur kritika për vendet anëtarë të OSBE, ndërsa i ftoi të kontribuojnë realisht për të siguruar që themelet e sigurisë së përbashkët të kësaj organizate të mos goditen.

  “Këto arritje s’duhet të na ushqejnë me shpresë të rreme, jo gjithçka shkon mirë në OSBE. Kur shohim korrpusion, këto themele goditen, bashkëpunimi ynë po dështon për shkak të mungesës së besimit.

  Ky besim mungon për shkak të të çarave në dialogun tonë e shpërfilljes së qartë të parimeve të angazhimeve tona. Kjo po prek themelet e sigurisë së përbashkët të organizatës sonë“, tha Rama.

  “Pa repsektuar atë që kemi ndërmarrë bashkë e pa angazhim për të bashkëbiseduar s’mund të shpresojmë e jo më të presim të nxirret një Europë me stabël dhe më e sigurt

  Është e qartë shumë për mua dhe e qartë për të gjithë ju që kemi nevoje për ndryshim dhe kemi nevojë për ndryshim tani. Shoh një mungesë vullneti mes ne shteteve anëtarë për të reflektuar e pranuar përgjegjesitë për situatën e sigurisë aktuale.

  Shoh mungese imagjinate për të sjellë ndryshim. Në të kundërt për fat të keq po vijon një kulturë kush herë kritikon aksionet e njëri tjetrit.Duhet të bëjmë përpjekje sa më të mirëfillta për të filluar të mendojmë ndryshe.

  Le të jemi më kurajozë e të propozojmë e diskutojmë hapur, të përballemi hapur me njëri tjetrin për mënyrën si mund të punojmë për përmirësimin e gjërave, të ndërtojmë më shumë stabilitet dhe në mënyrë të hapur të të shikuarit gjërat përmes dialogut, si mund ta drejtojmë OSBE drejt rrugës për tu mëkëmbur”.

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Më shumë se 13,800 fëmijë janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës, sipas Drejtoreshës Ekzekutive të Fondit të OKB-së për...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Dy gjermano-rusë janë arrestuar në Gjermani nën dyshimet për spiunazh. Njëri prej tyre akuzohet se është pajtuar të kryejë sulme ndaj caqeve...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ligjvënësit amerikanë pritet të votojnë të një pako ndihmash për Izraelin, Ukrainën dhe Indo Paqësorin dhe një projektligj tjetër për prioritetet tjera...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka dhuruar gjak, me rastin e Ditës së Dëshmorëve të Prishtinës. Rama ka thënë se...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti në fillim të mbledhjes së Qeverisë së Kosovës ka folur për arrestimin e zëvendësdrejtorit të Policisë së Kosovës, Dejan...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti gjatë mbledhjes së sotme të Qeverisë tha se Serbia u hakmor kundër qytetarëve të Kosovës, duke i keqtrajtuar nëpër...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti e nisi mbledhjen e sotme të Qeverisë duke thënë se Kosova arriti një sukses të jashtëzakonshëm pardje, kur mori...
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Jonathan Hargreaves, e ka mirëpritur mbështetjen që i dha Asambleja Parlamentare Kosovës për anëtarësim në...
  Lajme18 Prill 2024
  Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog sërish ka kritikuar ekzekutivin për Ligjin për Paga dhe për Zyrtarët Publikë, ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.