×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Koncepti rus për zgjidhjen e krizave: Kosova, Bosnja e Ukraina në një paketë

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Dushan Janjiq vlerëson se Rusia dëshiron një zgjidhje për Kosovën ku do të ishin në paketë edhe ato për Bosnjë-Hercegovinën dhe Ukrainën.

  Kështu, Janjiq, drejtor i Forumit për marrëdhënie etnike, i ka komentuar deklaratat e ministrit të Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov, që dje qëndroi për vizitë në Serbi.

  Janjiq në një prononcim për TV N1 tha se Lavrov përsëriti qëndrimet e njohura të Rusisë, por për herë të parë këshilloi Beogradin që të mos nxitojë me marrëveshjen për normalizim të marrëdhënieve me Kosovën.

  “Nga fundi i ekspozesë tha se Moska në veçanti do të mbështesë serbët që punojnë për interesa të serbëve. Nëse përkthimi është i saktë (nga rusishtja v.j.), për çka do ta konfirmojmë, do të ishte logjike të mendohet për udhëheqjen e Serbisë. Por edhe të mendohet për udhëheqjen e Serbisë, qartë se mendon se dikush nuk po punon për interesat e Serbisë dhe me këtë i është dërguar mesazhi se nuk do të ketë mbështetje. Ky është intervenim direkt në politikën e brendshme të Serbisë”, ka thënë Janjiq, përcjell “Slobodna-bosna” të premten. Sipas tij, Lavrov ka dërguar në Beograd mesazhin se Ivica Daçiq duhet sërish të jetë pjesë e Qeverisë së Serbisë.

  Janjiq u ndal edhe te prania e anëtarit të Presidencës së Bosnjës, Milorad Dodik në Beograd, ku ishte në takim me Lavrovin. Sipas tij, ekziston koncepti rus që çështja e Kosovës të futet në një paketë me Bosnjën, e sipas tij, pyetja “e rastësishme” e gazetarit të “Komersantit”, e bën të besojë se edhe Ukraina është pjesë e kësaj pakete.

  Janjiq ndërkohë ka thënë se i beson emisarit të posaçëm të SHBA-së për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell dhe se në takimin e 27 qershorit në Washnigton do të bisedohet për çështje ekonomike, por edhe do të përgatitet terreni për arritjen e një marrëveshje politike gjatë muajit gusht.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.