×
Etiketë: ukraina
Bota/Rajoni26 Prill 2022
Bashkimi Evropian po përgatit pakon e re të sanksioneve kundër importeve ruse. Sipas zëvendëspresidentit të Komisionit Evropian, Valdis Dombrovskis kjo pako përfshinë një formë të një embargoje të importit të naftës nga Rusia. “Jemi duke...
Bota/Rajoni26 Prill 2022
Rusia “ndjen” humbjen e saj në Ukrainë dhe për këtë arsye po përpiqet të frikësojë Perëndimin kundër mbështetjes së Kievit duke paralajmëruar kërcënimin e shpërthimit të Luftës së Tretë Botërore, ka shkruar në Twitter ministri...
Bota/Rajoni25 Prill 2022
Këshilltari i ish-Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Richard Grenell ka kritikuar ashpër administratën e presidentit aktual Joe Biden lidhur me qëndrimet që ka mbajtur ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës. Përmes një postimi...
Bota/Rajoni25 Prill 2022
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, të hënën, e ka emëruar Bridget Brink, si ambasadore të re në Ukrainë. Në një njoftim të Shtëpisë së Bardhë, thuhet se Brink tani për momentin...
Bota/Rajoni25 Prill 2022
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, gjatë vizitës së tij në Kiev të Ukrainës, ka thënë se atje dukej se gjërat kanë filluar të normalizoheshin. Austin thotë se natyra e luftës në Ukrainë ka evoluar...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Zv.ministri i jashtëm ukrainas, Vasyl Bodnar, në një intervistë për RTV Ora, ka paralajmëruar njohjen e mundshme të shtetit të Kosovës nga Kievi zyrtar. Sipas diplomatit ukrianas, nuk duhet të bëhen paralelizime mes Kosovës dhe...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Zv.ministri i jashtëm ukrainas, Vasyl Bodnar, në një intervistë ekskluzive për  RTV Ora, paralajmëroi një njohje të mundshme të shtetit të Kosovës nga Kievi zyrtar. Sipas diplomatit ukrianas, nuk duhet të bëhen paralelizime mes Kosovës...
Bota/Rajoni16 Shtator 2020
Ukraina ka regjistruar 76 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, që është shifra më e lartë e vdekjeve brenda një dite në këtë vend që nga fillimi i pandemisë, ka njoftuar Këshilli...
Bota/Rajoni02 Shtator 2020
Gjatë ditës së sotme në një cermoni shtetrore në Tiranë u prit ambasadori i Ukrainës, Volodymyr Shkurov, i cili paraqiti edhe letrat kredencile, ai është njëherësh edhe ambasadori i parë resident i këtij vendi në...
Bota/Rajoni02 Shtator 2020
Gjatë 24 orëve të kaluara, në Ukrainë janë regjistruar 2,495 raste të reja të koronavirusit. Kjo është shifër rekorde për shtetin e Evropës Lindore që nga fillimi i pandemisë. Një ditë më parë, në Ukrainë...
Bota/Rajoni05 Gusht 2020
Gjatë 24 orëve të kaluara, në Ukrainë janë regjistruar 1,271 raste të Coronavirusit. Kjo është shifra më e lartë që nga fillimi i pandemisë. Numri i rasteve të reja në shtetin e Evropës Lindore është...
Bota/Rajoni03 Gusht 2020
Siç njofton “Novayagazeta”, zyra e prokurorit të përgjithshëm të Ukrainës ka kërkuar javën e kaluar nga agjencitë e zbatimit të ligjit të Bjellorusisë, që të ekstradohen në Ukrainë, 28 nga 33 mercenarët rusë të Wagner,...
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Gjatë 24 orëve të kaluara, në Ukrainë janë regjistruar 1,106 raste të reja të koronavirusit. Kjo është shifra më e lartë ditore e shënuar në këtë shtet që nga 26 qershori, bëri të ditur ministri...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.