Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Jashari për pozitën e presidentit: Vetëm populli mund të na propozojë, s’i duam pozitat

  FrontOnline
  23 Gusht 2020

  Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari në një intervistë për Ekonomia Online, zhvillimet politike në vend i konsideron jo të kënaqshme.

  Ai tha se duhet të bëhen bashkë pozitë e opozitë, kur janë në pyetje temat nacionale e sidomos dialogu me Serbinë.

  “Zhvillimet politike janë jo të kënaqshme dhe besoj që është dashur na si shtet me qenë shumë më kompakt e sidomos kur kemi tema nacionale”.

  “Mendoj që sa më shumë që vonohemi vetëm do të shkaktojmë dëm te ne të gjithë. Sepse duhet të bëhen bashkë pozitë e opozitë sepse janë në pyetje temat nacionale dhe bisedimet me Serbinë”.

  Kur foli për pozitën e presidentit dhe mundësin që nga kjo familje të ketë një kandidatë për këtë pozitë ai tha se familja Jashari asnjëherë s’ka kërkuar pozita.

  Sipas tij, vetëm populli mund ta bëjnë një propozim të tillë.

  “Janë qytetarët dhe populli që mund ta bëjnë një propozim të tillë siç ka ndodhur edhe në rastin tim për kryetar komune, sepse nuk është që dikush nga ne dëshiron të ketë pozita të tilla”

  “Pas kërkesës së qytetarëve e kam analizuar dhe e kam vlerësuar që po duhet t’i përgjigjem kësaj kërkese sepse ia kemi borxh dhe obligim me ndërtuar dhe zhvillu këtë vend”.

  Tutje, kryetari Jashari foli edhe për Gjykatën Speciale, duke e cilësuar si një rast të veçantë e njëkohësisht të dhimbshëm.

  Ai shtoi se është e padrejtë nga ndërkombëtarët që të gjykohen vetëm pjesëtarët e UÇK-së e jo në tersi të gjithë që kanë kryer krime. Jashari tha se do ta përkrahë secilin pjesëtarë të UÇK-së që ftohet nga Gjykata Speciale.

  “Gjykata Speciale është një rast i veçantë dhe shumë i dhimbshëm dhe mund të them lirisht se në kohën në të cilën jemi sepse mendoj që është bërë e padrejtë nga bashkësia ndërkombëtare që të gjykohen vetëm ushtarët të UÇK-së e jo në tersi të gjithë akterët që kanë kryer krime që unë nuk besoj që do të ketë ushtarë të UÇK-së që kanë kryer krime të tilla”.

  “Pa marrë parasysh se kush do të ftohet sot e tutje dhe këta që janë ftuar deri më sot duhet të bëhemi bashkë dhe ta ndihmojmë njëri-tjetrin në këtë drejtim sepse ka qenë një kauzë e përbashkët për çlirimin e vendit dhe duhet ti lëmë ato inate politike personale, individuale që kanë mundur të ndodhin në pasluftën e Kosovës. Dhe unë do i dalë në përkrahje kushdo qoftë pjesëtarë i UÇK-së”.

  Ai bëri thirrje që zëvendëskryeministri Besnik Tahiri ta thërras takimin e radhës, në mënyrë që të diskutohet sa i përket renovimit të kullave të Jasharajve.

  Mes tjerash, Jashari theksoi se janë vonuar e stërvonuar në këtë drejtim, sepse kullat dita ditës po dëmtohet, e mund edhe të rrënohen krejtësisht.

  “Komiteti ndërministror është aktivizuar, por shpresoj që kryesuesi i këtij komuniteti zëvendëskryeministri i parë Besnik Tahiri të thërras takimin e radhës më shpejt dhe të vazhdojmë tutje”.

  “Pse është vonuar është bukur temë e gjatë por shpresojmë që të mos vonohemi më sepse jemi stërvonuar dhe ato objekte dita ditës po bien copa-copa dhe ndoshta një ditë kur të zgjohemi në mëngjes nuk do të shohim asgjë”.

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se e ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gazetarja Olha Priadko u strehua sot në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Ajo erdhi bashkë me djalin...
  Lajme31 Maj 2023
  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri. Me anë të një...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.