Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Iraku shënon rekord të rasteve ditore të koronavirusit

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ministria e Shëndetësisë e Irakut ka njoftuar se gjatë 24 orëve të kaluara në këtë shtet janë shënuar 3,346 raste të reja të koronavirusit.

  Kështu, numri i përgjithshëm i të infektuarve në shtetin e Lindjes së Mesme shkoi në mbi 124,600 persona, ndërsa 4,741 deri më tani kanë vdekur, shkruan “CNN”.

  Iraku është një nga shtetet e Lindjes së Mesme që po përballet me rritje të numrit të rasteve të virusit përderisa njëkohësisht po ballafaqohet me një valë të ashpër të temperaturave të larta.

  Në kryeqytetin Bagdad, dy persona u vranë dhe 11 të tjerë u lënduan gjatë protestave kundër mungesës së energjisë elektrike dhe produkteve elementare. Protestat shpërthyen në Sheshin “Tahrir” më herët gjatë kësaj jave, kur temperatura arriti në 50 gradë.

  Iraku mori vendim për orë policore dhjetëditore pasi numri i përgjithshëm i rasteve të koronavirusit të dielën shkoi në mbi 100,000. Ky vendim erdhi vetëm disa ditë para Kurban Bajramit.

  Kjo festë zakonisht shënohet me ceremoni masive dhe tubime familjare, por sivjet ajo është festuar më ndryshe për shkak të virusit. Pelegrinazhi në Mekë, ku zakonisht çdo vit shkojnë rreth dy milionë njerëz, sivjet kishte vetëm një mijë pjesëmarrës.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka publikuar pamjet që tregojnë momentin kur raketa ruse godet ndërtesën kolektive në Zaporizhzhia në juglindje të Ukrainës....
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një oficer policie ka mbetur i plagosur gjatë ditës së sotme gjatë një bastisjeje nga forcat speciale të policisë (SEK) në ambientet...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Në operacionin anti-drogë të koduar “Harta”, në Shqipëri janë arrestuar 20 persona të dyshuar për shpërndarje të drogës, kryesisht afër shkollave të...
  Të tjera
  Sport22 Mars 2023
  Meçi i madh i cili ishte i shumëpritur mes dy kampioneve të boksit  Tyson Fury-Oleksandr Usyk, është anuluar. Bisedimet mes dy palëve...
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka thënë se Kosova ka krijuar varësi të importit të energjisë elektrike nga Serbia....
  Opinione22 Mars 2023
  Autori është një bashkëpunëtor i lartë në Fondacionin Jamestown në Uashington, D.C. dhe drejtues i emisioneve televizive "Bugajski Hour" të transmetuara në...
  Lajme22 Mars 2023
  Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati, ka ndarë 6 vendimet që u miratuan sot në kuadër të mbledhjes së 136-të...
  Lajme22 Mars 2023
  Organizatorët e platformës “Liria ka emër”, kanë vizituar Organizatën e Veteranëve të UÇK-së. Qëllimi i kësaj vizite ishte kërkesa për ta përkrahur...
  Sport22 Mars 2023
  Karateistet kosovarë kanë mbetur jashtë Kampionati Evropian i cili do të zhvillohet në Spanjë. Arsyet janë shkaku i politikave të shtetit spanjoll,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.