×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  India prodhon mijëra shtretër prej kartoni për spitalet e mbingarkuara nga pacientët me coronavirus

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Derisa numri i të prekurve nga coronavirusi në Indi po shënon rritje, vendi po krijon mijëra shtretër të bërë nga kartoni për t’u përkujdesur për pacientët.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shtretërit me kosto të ulët, mund të mbajnë peshë deri në 300 kilogram.

  “Një person mund të ndihet shumë i qetë në këtë shtrat”, tha  Vikram Dhawan për AFP, i cili së bashku me vëllanë e tij erdhën me këtë ide gjatë ditëve të izolimiti .

  “Është i lehtë dhe mund të prodhohet brenda pak minutash”, u shpreh Dhawan, cili ka një fabrikë në qytetin verior të Bhiwadi, që bën produkte prej kartoni.

  (AFP Photo/Archana THIYAGARAJAN)

  Lidhur me këtë rast, qeveria e New Delhi ka porositur rreth 10 mijë shtretër të këtij lloji, për t’i dërguar ato në një qendër në periferi të qytetit, zonë kjo e cila përkujdeset posaqërisht për pacientët me coronavirus.

  Përveç New Delhit, edhe Mumbai po i përdor këta shtretër, pasi spitalet në këtë qytet janë të mbingarkuara nga pacientët me COVID-19.

  “Gjëja më e rëndësishme nga të gjitha është se virusi mbijeton në sipërfaqen e kartonit për vetëm 24 orë”, tha proshuesi i këtyre shtretërve.

  Ndryshe numri i të prekurve nga coronavirusi në Indi ka shkuar në 500 mijë, ndërsa vendi ka raportuar deri më tani 15 mijë viktima.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.