×
Etiketë: shtretër
Lajme07 Shtator 2020
Në Spitalin e Vushtrrisë “Sheikh Zayed” kanë mbetur 42 shtretër të lirë për personat e infektuar me COVID-19. Kështu kanë bërë të ditur nga Spitali i Vushtrrisë. Më 13 gusht, ky spital në një prononcim...
Lajme19 Gusht 2020
Trendi i uljes së rasteve të të infektuarve me COVID-19, nuk nënkupton që mos të vazhdojmë të jemi vigjilentë. Kështu ka thënë në Kanal10, infektologu Valbon Krasniqi, ushtrues detyre i drejtorit të SHSKUK. “Edhe pse...
Lajme18 Gusht 2020
Shtimi i madh i të prekurve me Coronavirus ka bërë që shumë Klinika të QKUK-së të bëhen strehë e trajtimit të këtyre pacientëve. Një prej tyre është edhe Klinika e Pulmologjisë, pacientët e prekur me...
Bota/Rajoni08 Gusht 2020
Në nivelin e BE-së, ka mesatarisht pesë shtretër spitalore për 1.000 banorë. Më shumë kanë Gjermania dhe Bullgaria me mbi shtatë, ndërsa më pak Suedia dhe Danimarka me nën 2.5 shtretër për 1.000 banorë, përcjell...
Lajme06 Gusht 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka vizituar sot spitalin e Ferizajt ku është informuar nga stafi për kapacitetet e spitalit lidhur me trajtimin e koronavirusit. “110 shtretër është kapaciteti i këtij spitali”, ka bërë të...
Lajme05 Gusht 2020
Kosova është duke u përgatitur për krijimin e kapaciteteve shtesë për përballjen me COVID-19 në muajin shtator, atëherë kur sipas profesionistëve shëndetësorë, Kosova do të përballet edhe me virusin sezonal dhe eventualisht mund të ketë...
Lajme29 Korrik 2020
Gjendja aktuale në Klinikën Pulmologjike, aty ku po trajtohen edhe rastet e infektuara me Coronavirus, është e rëndë. Kjo ngase numri i pacientëve që po kërkojnë ndihmë në këtë Klinikë po vazhdon të rritet. Lajmin...
Lajme25 Korrik 2020
Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka dhënë detaje rreth numrit të persnave të cilët janë shtrirë në QKUK e spitalet tjera rajonale e që janë të prekur me Covid-19. Hoti theksoi se kapacitetet spitalore janë...
Lajme18 Korrik 2020
Kryetari i komunës së Ferizajit, Agim Aliu, ka thënë se, QKMF dhe Spitali i Ferizajt kanë mjaftueshëm shtretër për secilin rast të dyshuar me COVID-19. Aliu bëri të ditur se sot ka marrë vendim që...
Lajme16 Korrik 2020
Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti, ka thënë se në dispozicion për pacientët me COVID-19, janë diku 700 shtretër. “Momentalisht SHSKUK ka shndërruar disa klinika të tjera në klinika për pacientë me COVID-19. Deri...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Serbia ka krijuar një spital të improvizuar për të luftuar numrin në rritje të infeksioneve me COVID-19. Trupat në Serbi ngritën një spital në terren me 500-shtretër të urgjencës të hënën, një ditë pasi Kosova...
Bota/Rajoni04 Korrik 2020
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se po zhvillohen bisedime për ndërtimin e një spitali të ri, për të përballuar përballjen me pandeminë. Vuçiq tha se situata me Coronavirusin gjatë dimrit do të jetë...
Lajme02 Korrik 2020
Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka njoftuar se do t’i dhurojë Kosovës 6 mijë komplete testimi për koronavirus, 90 shtretër spitalorë dhe 67 mijë maska dhe pajisje tjera mjekësore. Nga kjo zyre kanë bërë...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.