Lajme

IKSHPK publikon bilancin e fundit, ja sa persona u shëruan sot

IKSHPK publikon bilancin e fundit, ja sa persona u shëruan sot
19:26 | 16 Qershor 2020

IKSHPK njofton se sot janë shëruar pesë pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është gjithsej 968 raste.

Po ashtu sot janë testuar gjithsej 397 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 141 raste.

“Duke pasur parasysh se në javën e fundit kemi rritje të rasteve pozitive që në intensitet krahasohen me mesin e muajit prill dhe kemi raste te punëtorët e organizatave publike e private, kemi rekomanduar Ministrinë e Shëndetësisë të mbyllen sektorët ku ka raste pozitive dhe të gjitha rastet pozitive dhe kontaktet e tyre të mbahen në vetizolim, ndërsa BARTJA E MASKAVE MBETET OBLIGATIVE!

Këto ditë vërehet fluks i shtuar i lëvizjes së qytetarëve kudo nëpër Kosovë. Kjo është sjellje e rrezikshme dhe lehtësimi i lëvizjes nuk nënkupton mosrespektimin e rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe Ministrisë së Shëndetësisë me mbajten e distancimit fizik dhe mbajtjen e maskave në vendet publike”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e IKSHPK-së.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera