×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Hoti pas takimit me Lajçak: Qeveria e gatshme për rifillimin e dialogut me Serbinë

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ka pritur në takim përfaqësesin e BE-së në dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, raporton Front Online.

  Hoti pas takimit ka thënë se janë të gatshëm për të rifilluar dialogun me Serbinë dhe se arritja e marrëveshjës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është e rëndësishme për stabilitetin e rajonit dhe të BE-së.

  Shefi i ekzekutivit tha se arritja e marrëveshjes me Serbinë do t’i hapë Kosovës rrugë tjera integruese në vendet e BE-së.

  “Dialogu përfundimisht e mbyllë marrvëshjen dhe ceshtjet e hapura me shtetin fqinjë. Një dialog që i hapë Kosovës një derë për proceset intergruese”, tha Hoti pas takimit me Lajçak.

  Osmani pas takimit me Lajçak: Dialogu të jetë i barabartë për të dy shtetet

  Kryeministri deklaroi se pret që sa më parë të mbyllet kapitulli me Serbinë.

  “E falenderova Për përkushtimin e tij për këtë proces në emër të 27 vendeve të BE-së. Pres që sa më parë të angazhohemi për këtë dialog dhe të mbyllim këtë kapitull me Serbinë”, tha Hoti.

  Ai po ashtu njoftoi se pas takimeve të shumta që Lajcak pritet t’i zhvillojë në Kosovë, me të parinë e Qeverisë do të takohet sërish, për siç tha ai lidhur me disa çështje teknike.

  “Pres qe në fund të vizitës së tij pres të takohemi edhe një herë për t’i diskutuar çështjetet teknike”, tha mes tjerash Hoti. /FrontOnline/

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/720402005391216/?__tn__=%2CdkC-R&eid=ARCHEAnIM5u91tMNQP377s3PYvZPI-W1RxzFLulCNhnfdFJf_5o4QHzpGzYmHvie12KDPzVVNMscDL4s&hc_ref=ARSPezGpf_XUfY0Wg5CQdwfHxl9soKQCZX5Om-HdBSzRsHPW9b7muIFuaILQys-Q6d0

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Zafir Berisha nga Nisma SocialDemokrate ka deklaruar se kryeministri, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po bashkëpunojnë për moszabtim të marrëveshjeve...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, deklaron se edhe ky vit do të jetë i humbur për komunën që dikur e udhëheqi. Sipas...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur për situatën në Kosovë dhe kryeministrin, Albin Kurti, të cilin po e sheh si ‘fëmijë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.